Silné zemětřesení zpustošilo část Japonska. Po sesuvech se pohřešují desítky lidí | info.cz

Články odjinud

Silné zemětřesení zpustošilo část Japonska. Po sesuvech se pohřešují desítky lidí

Nejméně osm lidí nepřežilo silné zemětřesení které dnes brzy ráno místního času zasáhlo jižní část nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó. Agentura AP s odkazem na místní úřady navíc informuje, že panují obavy, že po sesuvu půdy zůstalo pod zemí pohřbeno přes třicet dalších lidí. Jejich osud ale zatím není známý. Zraněno je kolem 300 lidí.

Zemětřesení o síle 6,7 stupně udeřilo dnes v 03:08 místního času (středa 20:08 SELČ) a jeho epicentrum se nacházelo jihovýchodně od města Sapporo. Otřesy vycházely z hloubky asi 40 kilometrů.

Zemětřesení sice nevyvolalo vlnu cunami, na mnoha místech ale způsobilo sesuvy půdy. Podle agentury DPA se nejvíce lidí po sesuvech pohřešuje ve městě Acuma. Vláda již na pomoc zasaženým oblastem vyslala na 25.000 vojáků.

V důsledku zemětřesení se všech 5,3 milionu obyvatel ostrova Hokkaidó ocitlo bez elektřiny, uvedl japonský deník Asahi šimbun. Podle ministra hospodářství může plné obnovení dodávek trvat i týden. Řada domů byla silně poškozena. Narušena byla také doprava, uzavřena je řada silnic i letiště u města Čitose.

Úřady obyvatele zasažené oblasti varovaly před možnými následnými otřesy. "Často dochází k velkým otřesům, obzvlášť během dvou až tří dnů (po prvním zemětřesení)," uvedl podle agentury AFP zástupce japonského meteorologického ústavu.

Jižní část Japonska v minulých dnech sužoval tajfun Jebi, nejsilnější bouře, která zemi postihla za poslední čtvrtstoletí. Celkem zemřelo 11 lidí a dalších zhruba 470 jich bylo zraněno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud