Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Situace v Idlibu je tragická, tvrdí Červený půlměsíc. Statisíce uprchlíků nutně potřebují pomoc

Situace v Idlibu je tragická, tvrdí Červený půlměsíc. Statisíce uprchlíků nutně potřebují pomoc

V severosyrské provincii Idlib ve 400 uprchlických zařízeních žije na 800 000 osob. Situace v regionu je tragická. Naprostá většina uprchlíků žije v provizorních obydlích a je zcela závislá na humanitární pomoci. Podle agentury AFP to dnes řekl vedoucí představitel tureckého Červeného půlměsíce.

„Situace v provincii Idlib je bohužel obrovskou tragédií,“ prohlásil šéf tureckého Červeného půlměsíce Kerem Kinik a dodal, že většina ze 400 uprchlických táborů disponuje pouze provizorním obydlím. „V táborech nemohou nic vyrábět, jsou zcela závislí na zahraniční pomoci,“ dodal.

Turecká armáda minulý týden do Idlibu vyslala konvoj desítek vojenských vozidel. Cílem kroku podle Ankary je dohlédnout, aby v regionu platila bezpečnostní zóna, na níž se v kazašské metropoli Astaně domluvili představitelé Ruska, Íránu a Turecka.

Většinu Idlibu kontroluje džihádistická aliance Tahrír aš-Šám (dříve An-Nusra) , která je někdejší odnoží mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Humanitární pomoc do všech částí Idlibu tak bude možné dopravit teprve poté, co budou teroristické skupiny z této provincie vytlačeny, řekl Kinik. Turecký Červený půlměsíc v současné chvíli společně s OSN už humanitární pomoc v Idlibu poskytuje, v budoucnu ale pomůže nejen s dodávkami potravinové pomoci, ale také se znovuvybudováním škol, nemocnic, obytných domů a dopravních komunikací, dodal.

Turecká vláda v syrské občanské válce podporuje rebely, kteří se od roku 2011 snaží svrhnout režim syrského prezidenta Bašára Asada. Čím déle konflikt trvá, tím více je však podle AFP Ankara ochotna jednat o možných řešeních s Moskvou, která režimu v Damašku poskytuje vojenskou podporu, jež výrazně změnila poměr sil na bojišti.

V brzké době se podle Kinika představitelé tureckého Červeného půlměsíce setkají se svými syrskými protějšky. Společným cílem bude zajistit, aby v celé Sýrii měli civilisté přístup k humanitární pomoci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744