Situace v Jemenu je katastrofální. Humanitární pomoc potřebují více než tři čtvrtiny občanů | info.cz

Články odjinud

Situace v Jemenu je katastrofální. Humanitární pomoc potřebují více než tři čtvrtiny občanů

Humanitární pomoc potřebuje v Jemenu 22,2 milionu občanů, čili 76 procent všech obyvatel. Oznámil to dnes Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Tuto katastrofální situaci v Jemenu vyvolávají boje, které trvají od roku 2014 a jež si vyžádaly podle odhadů životy až 10 000 lidí. Samotná OSN v roce 2017 poměry v Jemenu charakterizovala jako nejhorší humanitární krizi na světě.

Za poslední půlrok se počet lidí závislých na pomoci zvýšil o 1,5 milionu.

Úřad OSN ve své čerstvé zprávě konstatoval, že hladu je vystaveno 8,4 milionu Jemenců, loni to bylo 6,8 milionu lidí. Za bojů bylo zničeno nebo poškozeno 1500 škol, některé zabraly ozbrojené skupiny.

V bojích, v nichž proti sobě stojí povstalečtí šíité podporovaní Íránem a vláda, za níž stojí arabská koalice, bylo zraněno 51.000 Jemenců. Přes 2200 občanů zahubila cholera, která se začala šířit loni v dubnu.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Jemen se neobejde bez mezinárodní pomoci, jejíž dovoz ale komplikuje snaha arabské koalice zabránit šíitům dozbrojovat se. Saúdská Arábie a její spojenci, kteří jsou členy této koalice, se snaží kontrolovat přístavy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud