Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Situace v Jemenu je katastrofální. Humanitární pomoc potřebují více než tři čtvrtiny občanů

Situace v Jemenu je katastrofální. Humanitární pomoc potřebují více než tři čtvrtiny občanů

Humanitární pomoc potřebuje v Jemenu 22,2 milionu občanů, čili 76 procent všech obyvatel. Oznámil to dnes Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Tuto katastrofální situaci v Jemenu vyvolávají boje, které trvají od roku 2014 a jež si vyžádaly podle odhadů životy až 10 000 lidí. Samotná OSN v roce 2017 poměry v Jemenu charakterizovala jako nejhorší humanitární krizi na světě.

Za poslední půlrok se počet lidí závislých na pomoci zvýšil o 1,5 milionu.

Úřad OSN ve své čerstvé zprávě konstatoval, že hladu je vystaveno 8,4 milionu Jemenců, loni to bylo 6,8 milionu lidí. Za bojů bylo zničeno nebo poškozeno 1500 škol, některé zabraly ozbrojené skupiny.

V bojích, v nichž proti sobě stojí povstalečtí šíité podporovaní Íránem a vláda, za níž stojí arabská koalice, bylo zraněno 51.000 Jemenců. Přes 2200 občanů zahubila cholera, která se začala šířit loni v dubnu.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Jemen se neobejde bez mezinárodní pomoci, jejíž dovoz ale komplikuje snaha arabské koalice zabránit šíitům dozbrojovat se. Saúdská Arábie a její spojenci, kteří jsou členy této koalice, se snaží kontrolovat přístavy.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1