Skandál kvůli orgiím pracovníků charity Oxfam? To je jen špička ledovce, říká prezident Haiti | info.cz

Články odjinud

Skandál kvůli orgiím pracovníků charity Oxfam? To je jen špička ledovce, říká prezident Haiti

Obrovský skandál charity Oxfam je jen špička ledovce, tvrdí prezident Haiti Jovenel Moise agentuře Reuters. Prošetřit by se měly aktivity dalších skupin na Haiti po zemětřesení z roku 2010. Jako příklad uvedl Lékaře bez hranic.

"Případ Oxfamu je viditelnou částí ledovce. Není to jen Oxfam, i další nevládní organizace jsou ve stejné situaci, ale interně informace skrývají," řekl Moise. "Mělo by začít vyšetřování jiných organizací, které tady působí od roku 2010. Například Lékaři bez hranic museli repatriovat asi 17 lidí kvůli problémům, které nebyly vysvětleny," dodal prezident Haiti, přičemž podle Reuters nebylo jasné, jaké případy má na mysli.

Kvůli placení prostitutek a jinému nevhodnému chování bylo v roce 2011 po interním vyšetřování britského Oxfamu z Haiti staženo sedm pracovníků včetně šéfa tamní mise Rolanda van Hauwermeirena. Před týdnem pak skandál v mnohem silnější podobě obnovila reportáž britského deníku The Times, kterému bývalí činitelé charity vypověděli, že na Haiti se po zemětřesení pořádaly s prostitutkami "orgie" za peníze charity a za sex prý platil i sám van Hauwermeiren. Následně se objevila podobná obvinění ohledně jeho dřívějších angažmá v Libérii a v Čadu.

"Žádáme belgickou a britskou vládu, aby převzaly odpovědnost, také apelujeme na mezinárodní společenství, aby pomohlo zajistit trest pro ty, kdo takovéto přestupky páchali, ať už jde o belgické či jiné občany. Důstojnost lidí Haiti byla pošlapávána," řekl Moise.

Lékaři bez hranic údajně poznámky prezidenta Moiseho zkoumají a vítají veškeré formy dohledu nad činností humanitárních organizací. Mluvčí zdravotnické sítě Analia Lorenzová dodala, že její organizace má k sexuálním přestupkům nulovou toleranci. Za loňský rok se údajně v rámci jejích 40.000 pracovníků řešilo 24 případů sexuálního obtěžování či zneužití, v jejichž důsledku bylo 19 osob propuštěno.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud