Články odjinud

Skandál s lotyšskými bankami získal obří rozměry. Riga se bojí, že Rusko spřádá totální rozklad země

Skandál s lotyšskými bankami získal obří rozměry. Riga se bojí, že Rusko spřádá totální rozklad země

Krize kolem lotyšského bankovního sektoru přerůstá v diplomatickou roztržku. Ministerstvo obrany pobaltské země obvinilo Rusko, že situaci zneužívá, aby poškodilo obraz země v zahraničí a nalomilo důvěru ve stát před říjnovými volbami. Lotyšsko přirovnává ruské akce k tomu, co se dělo ve Spojených státech před prezidentskými volbami v roce 2016. Země se potýká s problémy poté, co policie zadržela guvernéra centrální banky podezřelého z braní úplatků a Evropská centrální banka zastavila veškeré platby banky ABLV Bank, třetí největší úvěrové instituce Lotyšska.

„Je vysoce pravděpodobné, že je proti nám vedené zvenčí organizovaná zpravodajská operace, která je strukturou a provedením identická s tím, co jsme viděli v době před volbami v USA, Francii a Německu,“ stojí v prohlášení lotyšského ministerstva obrany.

Země sice přímo Rusko nezmiňuje, o ruské stopě ve zmíněných hlasováních se ale ve veřejném prostoru silně mluví. Lotyšské obvinění přišlo jen čtyři dny poté, co FBI obvinila 13 Rusů z ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech prostřednictvím dezinformací.

Podle poslance Ainarse Latkovskise se Rusko v Lotyšsku snaží vytvořit chaos tím, že ho v očích mezinárodního společenství vyobrazí jako padlý stát. Ministerstvo dodalo, že cílem je poškodit obraz země a důvěru ve stát před říjnovými volbami.

Krize kolem lotyšských bank odstartovala poté, co Spojené státy minulý týden obvinily třetí největší úvěrovou instituci v zemi ABLV Bank z porušení sankcí vůči Severní Koreji. Evropská centrální banka v pondělí zastavila veškeré platby banky. Opatření se týká provádění platebních příkazů a debetních transakcí na účtech zákazníků v jakékoli měně. ECB sdělila, že rozhodnutí bylo nezbytné, aby ABLV Bank získala čas a mohla podniknout kroky ke stabilizaci situace.

Lotyšská policie navíc o víkendu zadržela guvernéra centrální banky Ilmárse Rimšévičse, kterého podezírá z braní úplatků. Rimšévičs odmítl rezignovat. Úplatky podle svých slov nebral a tvrdí, že je obětí kampaně s cílem ho pošpinit. „Stal jsem se cílem některých lotyšských komerčních bank, které chtějí zničit pověst Lotyšska,“ komentoval na tiskové konferenci.

Právě fotku Rimšévičse ze setkání s ruskými zbrojaři použilo lotyšské ministerstvo obrany jako jeden z důkazů o ruském vměšování do situace. Rusko obvinění vznesené pobaltskou zemí nekomentovalo.

 

Články odjinud