Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál s lotyšskými bankami získal obří rozměry. Riga se bojí, že Rusko spřádá totální rozklad země

Skandál s lotyšskými bankami získal obří rozměry. Riga se bojí, že Rusko spřádá totální rozklad země

Krize kolem lotyšského bankovního sektoru přerůstá v diplomatickou roztržku. Ministerstvo obrany pobaltské země obvinilo Rusko, že situaci zneužívá, aby poškodilo obraz země v zahraničí a nalomilo důvěru ve stát před říjnovými volbami. Lotyšsko přirovnává ruské akce k tomu, co se dělo ve Spojených státech před prezidentskými volbami v roce 2016. Země se potýká s problémy poté, co policie zadržela guvernéra centrální banky podezřelého z braní úplatků a Evropská centrální banka zastavila veškeré platby banky ABLV Bank, třetí největší úvěrové instituce Lotyšska.

„Je vysoce pravděpodobné, že je proti nám vedené zvenčí organizovaná zpravodajská operace, která je strukturou a provedením identická s tím, co jsme viděli v době před volbami v USA, Francii a Německu,“ stojí v prohlášení lotyšského ministerstva obrany.

Země sice přímo Rusko nezmiňuje, o ruské stopě ve zmíněných hlasováních se ale ve veřejném prostoru silně mluví. Lotyšské obvinění přišlo jen čtyři dny poté, co FBI obvinila 13 Rusů z ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech prostřednictvím dezinformací.

Podle poslance Ainarse Latkovskise se Rusko v Lotyšsku snaží vytvořit chaos tím, že ho v očích mezinárodního společenství vyobrazí jako padlý stát. Ministerstvo dodalo, že cílem je poškodit obraz země a důvěru ve stát před říjnovými volbami.

Krize kolem lotyšských bank odstartovala poté, co Spojené státy minulý týden obvinily třetí největší úvěrovou instituci v zemi ABLV Bank z porušení sankcí vůči Severní Koreji. Evropská centrální banka v pondělí zastavila veškeré platby banky. Opatření se týká provádění platebních příkazů a debetních transakcí na účtech zákazníků v jakékoli měně. ECB sdělila, že rozhodnutí bylo nezbytné, aby ABLV Bank získala čas a mohla podniknout kroky ke stabilizaci situace.

Lotyšská policie navíc o víkendu zadržela guvernéra centrální banky Ilmárse Rimšévičse, kterého podezírá z braní úplatků. Rimšévičs odmítl rezignovat. Úplatky podle svých slov nebral a tvrdí, že je obětí kampaně s cílem ho pošpinit. „Stal jsem se cílem některých lotyšských komerčních bank, které chtějí zničit pověst Lotyšska,“ komentoval na tiskové konferenci.

Právě fotku Rimšévičse ze setkání s ruskými zbrojaři použilo lotyšské ministerstvo obrany jako jeden z důkazů o ruském vměšování do situace. Rusko obvinění vznesené pobaltskou zemí nekomentovalo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1