Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál s „ruskou linkou“ v Bílém domě sílí, vyšetřování chtějí i republikáni. Hrozí Trumpovi konec?

720p480p360p240p

Ve funkci vydržel sotva měsíc a jeho odchod rozpoutal pohromu. Spolu s pondělní rezignací poradce pro národní bezpečnost USA Michaela Flynna vyplouvají na povrch další kontakty lidí z Trumpova okolí s Ruskem. Současně se ukázalo, že uvnitř Trumpovy administrativy nekolují důležité informace tak, jak by bylo žádoucí. Co může za současné situace následovat?

Skandální pád Michaela Flynna otřásl Bílým domem v základech. Pryč jsou titulky o boji Donalda Trumpa s migranty, vystřídala je tisíckrát odmítnutá, ale přesto přetrvávající podezření ohledně vazeb prezidenta a jeho nejbližšího okolí na Rusko. 

Aféra má dokonce dosah hluboko do Republikánské strany, jejíž většina v Kongresu je pro Trumpa klíčová pro další politické přežití. Politici se nemůžou shodnout, zda zahájit rozsáhlé vyšetřování, nebo se ho naopak zdržet a do aféry nezasahovat, jak informuje BBC.

Jedním ze zastánců šetření je senátor Roy Blunt, který by podle listu Washington Post ocenil, kdyby bylo vyšetřování „důkladné tak, že na jeho konci nezůstane stát kámen na kameni, ale současně nesmí vyvozovat závěry dříve, než bude mít dostatek informací, které takové závěry podloží.“

Připomeňme o co jde: hlavní bezpečnostní poradce v Bílém domě Michael Flynn podle médií ještě před Trumpovou inaugurací jednal s ruským velvyslancem o sankcích. Později se ho zastal viceprezident Mike Pence, který stejně jako Flynn nařčení odmítl. Flynn pak ale přišel s tvrzením, že o sankcích s Rusy vlastně asi mluvil, ale „nevybavuje si to“.

Pokud aféra na něco ukázala bez jakýchkoli dalších pochybností, je to přinejmenším fakt, že komunikace v Bílém domě vázne. Mluvčí Sean Spicer včera mluvil o tom, že Donald Trump o Flynnových aktivitách tušil několik týdnů. K viceprezidentovi se ale zřejmě nic nedostalo a Flynna proto hájil. Až v závěru uplynulého týdne se prý dozvěděl, jak se věci mají. 

Ozývat se začínají i zneklidnění demokraté. Adam Schiff, který je předním představitelem liberálů ve výboru pro zpravodajskou činnost uvnitř Sněmovny reprezentantů upřesnil, proč podle jeho mínění došlo k odvolání Flynna až nyní. „Důvodem, proč ztratili důvěru v generála Flynna až nyní, poté, co věděli celé týdny o tom, že lhal, je to, že byla kauza najednou medializovaná,“ cituje jeho slova agentura Reuters.

Americká média se proto mimo jiné ptají, jaký by byl vývoj, kdyby na kauzu neupozornila. Zda by ji Bílý dům beztak přiznal.

Trumpovi se navíc ve spojitosti s Flynnovým odvoláním jako bumerang vrátil skandál, týkající se kompromitujících materiálů, které mají na jeho osobu údajně mít Rusové. Prezident tyto informace v minulosti odbyl se slovy, že se jedná o falešné zprávy, nyní se ale opět vše dostává do středu zájmu s ještě větší závažností. List New York Times totiž současně vypátral, že Flynn nebyl zdaleka jediným člověkem z Trumpova okruhu, který měl blízké vazby na Rusko.

„Nad Bílým domem visel už tak mrak a tyto události mají za následek, že houstne. Je to vážné,“ řekl deníku Washington Post poradce bývalého republikánského prezidenta George W. Bushe Eliot Cohen, který je kritikem stávající hlavy státu. Rovněž další vlivný republikán, senátor John McCain je zneklidněn a situaci považuje za známku, že národní bezpečnostní aparát nefunguje tak, jak by měl.

Možných scénářů, co se bude dít dál, je hned několik. Demokratická strana se nechala slyšet, že zvažuje vznést proti Trumpovi ústavní žalobu, na jejímž konci by mohlo být zbavení funkce prezidenta známé jako impeachment. List The Nation cituje vyjádření demokratického kongresmana Marka Pocana, který tvrdí, že by sněmovna měla „využít všech možností, aby dosáhla toho, že bude stávající administrativa fungovat tak, jako tomu bylo u těch minulých, ať demokratických či republikánských.“

O mnoho pravděpodobnější verzí ovšem zůstává, že se Trump navzdory nelibosti svých politických protivníků i vlastních spolustraníků u moci udrží. Nadále tak lze očekávat především praxi, kterou ukázaly jeho první dny v úřadu – tedy že půjde cestou prezidentských výnosů, kterými se budou zabývat americké soudy.

Z mandátu Donalda Trumpa mají radost paradoxně také sázkové kanceláře, jak píše Politico. Britský sázkařský gigant Ladbrokes například nevidí jeho budoucnost zrovna růžově. Kurz na to, že prezident Trump v průběhu příštích čtyř let odstoupí nebo bude zbaven funkce na základě impeachmentu, je 11:10, že se tak stane v průběhu tohoto roku 4:1. V USA kromě politických debat probíhá rovněž petice za Trumpův konec ve funkci, kterou podle zpráv britského Independentu už podepsalo 850 tisíc lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744