Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál Sea Dragon. Číňané americkému námořnictvu ukradli “paprsek smrti”

Skandál Sea Dragon. Číňané americkému námořnictvu ukradli “paprsek smrti”

614 gigabytů dat, každý plný vysoce citlivých dat týkajících se supertajných technologických údajů amerického válečného námořnictva. To je výsledek posledního popsaného útoku čínských hackerů na datová úložiště firem pracujících pro americké ozbrojené síly. Pokud je zpráva o krádeži dat pravdivá, US Navy přišlo o možnost udělat ze svých ponorek plovoucí podvodní serverovny schopné likvidovat elektronické systémy nepřítele.

Terčem hackerského útoku byla podle deníku Washington Post společnost spolupracující se střediskem pro podmořský boj amerického námořnictva (NUWC), které sídlí v Newportu ve státě Rhode Island.

Přestože se data nacházela na neutajené síti dodavatelské firmy, jednalo se o vysoce citlivé informace vzhledem k povaze vyvíjené technologie a jejímu spojení s americkou armádou. Hackerům se podařilo ukrást 614 gigabytů dat vztahujících se k málo známému projektu pod názvem Sea Dragon či údaje, které se týkaly kódovacích systémů.

Zprávy o hackerském útoku zmiňují projekt Sea Dragon , málo se ovšem ví o tom, čeho se tento projekt vlastně týká. Kusé zprávy o něm pocházejí zejména z let 2012 a 2013. To byla doba, kdy si americké námořnictvo naplno uvědomilo, že prostá palebná převaha k zajištění strategické nadvlády a taktické výhody nestačí. Zkušenosti z asymetrických bojových konfliktů ukázaly, že je zapotřebí vybavit válečné lodě systémy elektronického boje, které dokáží nejen oslepit senzory nepřítele, ale rovnu je proměnit v jakýsi paprsek smrti.

Projekt Sea Dragon měl být do provozu na amerických jaderných ponorkách zařazen kolem rku 2020. Předpokládá se , že má jít o elektronickou zbraň, která dokáže zjednodušeně řečeno hacknout systémy nepřítele a přeprogramovat je tak, že ohrozí vlastního majitele. US Navy zřejmě předpokládá, že by systém měl být například schopen přivést k explozi rakety či torpéda na nepřátelské ponorce. To je samozřejmě něco, co by Spojeným státům dalo obrovskou technologickou převahu.

US Navy uvádí, že se do čínských rukou dostala pouze data, která nebyla vedena v tajném režimu. Stopy vedou do personálního úřadu US Navy. To znamená, že se Číňanům do rukou nedostaly přímé technické specifikace celého projektu, mohou ale na základě informací o lidech, kteří na něm pracují, poměrně přesně určit, jaké jsou hlavní specifikace.

Podle Washington Postu se do rukou čínských hackerů dostaly knihovny kódů, které má projekt Sea Dragon používat. Pokud by tomu tak bylo, Čína coby v současnosti nejvýznamnější americký vojenský soupeř, by měla k dispozici množství indicií, podle kterých by svoje loďstvo mohla připravit na obranu proti pokročilým systémům jako je Sea Dragon.

Samotné krádeže technologií nejsou ve vojenském prostředí ničím novým. Znepokojující je intenzita vojenské špionáže v posledních letech. Autoři William Hannas, James Mulvenon a Anna Pugliusová v knize China Industrial Espionage tvrdí, že Čína zcela oficiálně podporuje “reverzní inženýrství,” což v praxi není nic jiného, než kradení patentů. Týmy, které se “reverznímu inženýrství” věnují, začaly v Číně pracovat v roce 2001 a „politicky ustaveny“ byly v prosinci 2007 Národním implementačním plánem pro povýšení přesunu technologií. V Číně funguje takových center v současnosti oficiálně 202, skutečný počet může být vyšší. Jen ve Spojených státech současně funguje zhruba tři tisíce firem napojených na čínskou komunistickou stranu nebo na ozbrojené síly. jejich cíl je jediný: investovat do technologií pro americký trh a poté podrobnosti o jednotlivých projektech předávat právě do programu reverzního inženýrství.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1