Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál Sea Dragon. Číňané americkému námořnictvu ukradli “paprsek smrti”

Skandál Sea Dragon. Číňané americkému námořnictvu ukradli “paprsek smrti”

614 gigabytů dat, každý plný vysoce citlivých dat týkajících se supertajných technologických údajů amerického válečného námořnictva. To je výsledek posledního popsaného útoku čínských hackerů na datová úložiště firem pracujících pro americké ozbrojené síly. Pokud je zpráva o krádeži dat pravdivá, US Navy přišlo o možnost udělat ze svých ponorek plovoucí podvodní serverovny schopné likvidovat elektronické systémy nepřítele.

Terčem hackerského útoku byla podle deníku Washington Post společnost spolupracující se střediskem pro podmořský boj amerického námořnictva (NUWC), které sídlí v Newportu ve státě Rhode Island.

Přestože se data nacházela na neutajené síti dodavatelské firmy, jednalo se o vysoce citlivé informace vzhledem k povaze vyvíjené technologie a jejímu spojení s americkou armádou. Hackerům se podařilo ukrást 614 gigabytů dat vztahujících se k málo známému projektu pod názvem Sea Dragon či údaje, které se týkaly kódovacích systémů.

Zprávy o hackerském útoku zmiňují projekt Sea Dragon , málo se ovšem ví o tom, čeho se tento projekt vlastně týká. Kusé zprávy o něm pocházejí zejména z let 2012 a 2013. To byla doba, kdy si americké námořnictvo naplno uvědomilo, že prostá palebná převaha k zajištění strategické nadvlády a taktické výhody nestačí. Zkušenosti z asymetrických bojových konfliktů ukázaly, že je zapotřebí vybavit válečné lodě systémy elektronického boje, které dokáží nejen oslepit senzory nepřítele, ale rovnu je proměnit v jakýsi paprsek smrti.

Projekt Sea Dragon měl být do provozu na amerických jaderných ponorkách zařazen kolem rku 2020. Předpokládá se , že má jít o elektronickou zbraň, která dokáže zjednodušeně řečeno hacknout systémy nepřítele a přeprogramovat je tak, že ohrozí vlastního majitele. US Navy zřejmě předpokládá, že by systém měl být například schopen přivést k explozi rakety či torpéda na nepřátelské ponorce. To je samozřejmě něco, co by Spojeným státům dalo obrovskou technologickou převahu.

US Navy uvádí, že se do čínských rukou dostala pouze data, která nebyla vedena v tajném režimu. Stopy vedou do personálního úřadu US Navy. To znamená, že se Číňanům do rukou nedostaly přímé technické specifikace celého projektu, mohou ale na základě informací o lidech, kteří na něm pracují, poměrně přesně určit, jaké jsou hlavní specifikace.

Podle Washington Postu se do rukou čínských hackerů dostaly knihovny kódů, které má projekt Sea Dragon používat. Pokud by tomu tak bylo, Čína coby v současnosti nejvýznamnější americký vojenský soupeř, by měla k dispozici množství indicií, podle kterých by svoje loďstvo mohla připravit na obranu proti pokročilým systémům jako je Sea Dragon.

Samotné krádeže technologií nejsou ve vojenském prostředí ničím novým. Znepokojující je intenzita vojenské špionáže v posledních letech. Autoři William Hannas, James Mulvenon a Anna Pugliusová v knize China Industrial Espionage tvrdí, že Čína zcela oficiálně podporuje “reverzní inženýrství,” což v praxi není nic jiného, než kradení patentů. Týmy, které se “reverznímu inženýrství” věnují, začaly v Číně pracovat v roce 2001 a „politicky ustaveny“ byly v prosinci 2007 Národním implementačním plánem pro povýšení přesunu technologií. V Číně funguje takových center v současnosti oficiálně 202, skutečný počet může být vyšší. Jen ve Spojených státech současně funguje zhruba tři tisíce firem napojených na čínskou komunistickou stranu nebo na ozbrojené síly. jejich cíl je jediný: investovat do technologií pro americký trh a poté podrobnosti o jednotlivých projektech předávat právě do programu reverzního inženýrství.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1