Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál ve Vatikánu. Blízký muž papeže po obvinění ze sexuálního obtěžování dětí rezignoval

Skandál ve Vatikánu. Blízký muž papeže po obvinění ze sexuálního obtěžování dětí rezignoval

Australská policie dnes obvinila hlavního finančního poradce papeže Františka, kardinála George Pella ze sexuálního zneužívání dětí. Toho se bývalý arcibiskup australského Melbourne a Sydney podle úřadů dopustil v 70. letech. Podle policie státu Victoria podalo na Pella, který doteď vedl vatikánské ministerstvo hospodářství, stížnost mnoho poškozených. Kardinál dnes rezignoval, papež František ho uvolnil ze všech funkcí.

Pellovu pověst dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem při případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney.

Sydneyská arcidiecéze v první reakci uvedla, že Pell, který by před soudem v Melbourne měl stanout již 18. července, obvinění ostře popírá. Pell se podle arcidiecéze hodlá co nejdříve vrátit do Austrálie, aby mohl očistit svoje jméno.

Policie již vyslýchala Pella loni v říjnu. Vycházela z obvinění, která proti němu vznesli první dva muži. Ti tvrdí, že jim Pell v 70. letech sahal ve veřejném bazénu na genitálie.