Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandinávský sen se uprchlíkům rozplývá. Třetina migrantů se ve Švédsku bojí vyjít po setmění

Skandinávský sen se uprchlíkům rozplývá. Třetina migrantů se ve Švédsku bojí vyjít po setmění

Pohádka o novém domově nemá šťastný konec. Podle posledního průzkumu se až 30 procent imigrantů necítí ve Švédsku bezpečně. Do země přitom v roce 2015 přišlo 163 tisíc migrantů, což je v přepočtu na množství obyvatel nejvíce z evropských zemí. Švédsko ale v posledních letech prošlo kvůli migrační vlně značnou proměnou. Mnohé důvody, proč si migranti zemi vybírali, tak přestávají platit.

Podle průzkumu Švédské národní rady pro prevenci kriminality se 30 procent imigrantů bojí vycházet po setmění. Více se přitom obávají ženy. Strach narostl oproti minulému průzkumu z roku 2015 o šest procent. Události i legislativní změny posledních let dokazují, že Švédsko už zřejmě není tou nejpřátelštější a nejotevřenější zemi Evropy, jakou bylo dřív.

V zemi se častěji ozývají hlasy neonacistických skupin a média hojně pokrývají všechny události spojené s uprchlictvím. Švédi samotní zažívají schizofrenní situaci. Otevřený národ si uvědomuje, že imigrační politika by měla mít jasná a zřejmě i přísnější pravidla. Potvrzuje to i výzkum z konce roku 2015, podle kterého si 55 procent Švédů myslí, že země by měla přijímat méně uprchlíků. Předtím podobný názor sdílelo jen 30 procent obyvatel. Od poloviny loňského roku také platí pro imigraci přísnější legislativní pravidla.

V roce 2013 Švédsko jako první země Evropy proklamovalo, že zajistí všem uprchlíkům ze Sýrie povolení k trvalému pobytu. S nárůstem imigrační vlny ale švédská vláda zavedla v loňském roce nová nařízení. Migranti, kterým vláda přizná status uprchlíka, dostávají nově tříleté povolení k pobytu. Ostatní žadatelé, pokud splní podmínky, získají částečnou ochranu a 13měsíční povolení k pobytu.

Část migrantů také spoléhala na pomoc svých příbuzných, kteří se už do Švédska dostali. Dle nové politiky mohou za imigrantem, který získal status uprchlíka a dočasné povolení k pobytu, přijet pouze manžel, manželka, druh nebo družka, registrovaný partner a svobodné děti do 18 let. Partneři musí prokázat, že spolu před cestou do Švédska žili a je jim více než 21 let. Sourozenci a starší děti přijet nemohou. Imigrant, který získal jen částečnou ochranu a 13měsíční povolení k pobytu, se s rodinou setkat může jen ve výjimečných případech.

Pokud chce navíc uprchlík do Švédska pozvat své příbuzné, musí prokázat, že dokáže zajistit sebe i svoji rodinu a má dostatečně velké a kvalitní bydlení, které jim umožní žít společně. Vzdálený bratranec ve Švédsku tak nyní imigrantům už nijak nepomůže.

Švédská imigrace má navíc jedno smutné prvenství. Ze 163 tisíc imigrantů v předminulém roce bylo 35 tisíc dětí, které do země přišly samy. Bývají nejčastěji z Afghánistánu, Somálska, Sýrie, Etiopie a Iráku. Mnozí utíkají před válkou, někteří „jen“ před chudobou. Na pět chlapců připadá jedna dívka. Čísla ale můžou být zkreslená, protože děti většinou nemají doklady a Švédsko do loňského roku nepožadovalo testy věku. Vzhledem ke vzrůstajícímu počtu dětských uprchlíků, kteří mají lepší podmínky než dospělí, bude Švédsko nyní věk příchozích lékařsky ověřovat.

Rozhodnutí o udělení azylu v roce 2015 trvalo ve Švédsku přibližně 8 měsíců. Vzhledem ke vzrůstajícímu počtu žadatelů se předpokládá, že čekací lhůta na rozhodnutí nyní stoupla až na rok. V této době mohou čekatelé dostat od státu podporu. Dospělý žadatel o azyl dostává na den v přepočtu 200 korun. Vláda je nevydává hotově, každý dostává platební kartu, na kterou mu stát peníze posílá.

Atmosféra ve Švédsku se nyní celkově mění. Na podzim v ulicích Stockholmu pochodovalo 600 neonacistů ze skupiny Nordické hnutí odporu. Veřejnost tlačí na policii, která v některých případech odmítá zveřejňovat národnost lidí podezřelých z kriminálních činů. Množí se také podezřele brutální zásahy proti imigrantům. Například když se policie snažila vyvést z metra v Malmö dva dětské migranty, kteří jeli bez jízdenky, strážník 9letému chlapci dle videa seděl na zádech. Objevují se také útoky na uprchlické ubytovny. Vláda se proto rozhodla, že umístění ubytoven bude tajné, aby se nemohly stát cílem útoku. 

Změnu ve švédské otevřenosti popsala tento týden v rozhovoru pro DVTV také Češka dlouhodobě žijící ve Švédsku Kateřina Janouchová. V zemi podle jejích slov roste kriminalita a ona sama začala chodit na lekce střelby. V zemi prý mají existovat místa, kde dochází k častým střetům mezi policisty a migranty a mnoho policistů chce údajně opustit práci. Někteří Švédové dle Janouchové také uvažují o odchodu ze země.

Toto prohlášení však později mnozí dementovali. Proti lživému vykreslování situace ve Švédsku se ohradil například švédský deník Dagens Nyheter nebo chartista Jiří Pallas, který žije ve Švédsku a na svém Facebooku uvedl, že Janouchová v rozhovoru při popisu švédské atmosféry lhala.

Švédsko, ale imigranty potřebuje. Potvrzuje to zpráva Veřejné švédské agentury zaměstnanosti, podle které země potřebuje každý rok 64 tisíc nových imigrantů ve věku mezi 16 až 64 lety, aby obsadili pracovní místa, které Švédové svým přirozeným nárůstem obyvatel už nedokážou pokrýt. 

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1

', perex: '

Prezident Miloš Zeman se na Žofínském fóru zase rozpovídal. Nikoho sice tentokrát neposlal do tepláků jako vloni Zdeňka Bakalu, ani v Česku nehledal novičok, díky jeho moudrosti ale zase máme spoustu nových „idiotů“. Kromě komentátorů nově do hrdého klubu mentálů přibyli i sportovní komentátoři, ti kvůli komentování olympijské jízdy Ester Ledecké. Je škoda, že Zeman mezi idioty skromně nezahrnul i sebe, ve skutečnosti by jim totiž měl dělat předsedu.

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/4986174-img-milos-zeman-zofinske-forum-prezident-v0.jpg?v=0', views: 4246, title: 'Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce', imgCount: 7, type: 'wide gallery', url: 'https://www.info.cz/nazory/zoufalec-tydne-milos-zeman-komentar-petra-holce-30871.html' }, ]; // Spust controller $('.main-article.next-article').nextArticleController({ articles: articles, mainArticleId: mainArticleId, nextArticleRenderer: { element: '.main-article.next-article', options: { renderCallbacks: [function(selectedArticle) { if (selectedArticle.type.indexOf('normal') < 0) $('.four-col.left.second').css({marginTop: 776}); }] } }, nextArticleLoader: { element: loaderSelector, options: { duration: 10 } }, scrollTarget: { element: loaderSelector, options: { tolerance: 200 } } }); }); })(jQuery);