Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škoda Auto loví nejnovější technologie v Izraeli. Spolupracuje i s exšéfem zpravodajské služby Mossad

Škoda Auto loví nejnovější technologie v Izraeli. Spolupracuje i s exšéfem zpravodajské služby Mossad

Chytrá ochrana proti hackerům, kterou vyvíjí bývalý šéf izraelské zpravodajské služby Mossad Tamier Pardo nebo senzorické řešení společnosti Guardian, které automaticky monitoruje prostor v automobilu a dokáže tak například přizpůsobit tlak airbagů váze pasažérů či upozornit majitele na neoprávněné vniknutí. To jsou zatím dva z deseti izraelských start-upů, se kterými mladoboleslavská automobilka Škoda prostřednictvím své lokální společnosti DigiLab navázala v izraelském Tel Avivu užší spolupráci. „Tel Aviv je jedním z hlavních start-upových hubů světa a my chceme být součástí tamní komunity,“ říká pro INFO.CZ Jarmila Plachá, ředitelka Škoda Auto DigiLab.

Toronto, Oslo, Seattle a zejména Tel Aviv. To jsou kromě sanfranciského Silicon Valley hlavní světová start-upová centra, dveře budoucnosti nových technologií. „A nám je jasné, že pokud chceme mít přístup k těmto technologiím přístup, tak si pro ně z Prahy musíme dojet,“ říká pro INFO.CZ Jarmila Plachá, ředitelka Škoda Auto DigiLab – společnosti, která má na starosti vývoj pokročilých technologií.

V izraelském Tel Avivu má Škoda Auto svou technologickou pobočku od přelomu letošního roku, až tento týden zveřejnila první start-upy, se kterými během této doby navázala užší spolupráci. Jde například o společnost XM Cyber, se kterou DigiLab Israel pracuje na systémech, které by zajistily obranu proti hackerským útokům.

Ty jsou pro automobilky potenciálně extrémně nákladné. Loni například virus WannaCry donutil automobilové výrobce zastavit produkci svých vozů, Chrysler zase musel svolat do svých center přes milion automobilů, jejichž softwarové systémy byly potenciálně zranitelné vůči útokům.

Škoda Auto patří mezi automobilky, které na rozvoj technologií kladou velký důraz, vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Andre Wehner, ředitel Škody Auto pro digitalizaci. „Jsem přesvědčený, že podíl tržeb z digitálních služeb bude postupně růst. Plánujeme, že do roku 2025 by měl vzrůst na 25 procent z celkových tržeb firmy,“ dodává.

Mezi další z deseti start-upů, se kterými tento týden Škoda oznámila užší spolupráci, je rovněž dodavatel senzorického řešení Guardian. Tento start-up vyvíjí platformu, která dokáže unikátně monitorovat interiér automobilu. Systém tak dokáže například rozpoznat, zda a kým je konkrétní místo ve voze obsazeno, připomenout zapnutí pásů či upravit nahuštění airbagů vzhledem k váze pasažéra. Dokáže rovněž majitele na dálku upozornit na případné neoprávněné vniknutí do vozu. 

„Nám jde nyní primárně o to zjistit, jaké jsou na trhu v sektoru mobility nejnovější trendy. Pokud objevíme něco zajímavého, tak chceme vymýšlet, jak by dané řešení mohlo fungovat v rámci Škody Auto,“ vysvětluje Plachá. Objem prostředků, které je DigiLab v Izraeli připravený investovat, nicméně neupřesnila. 

V Tel Avivu působí technologická či vývojová centra i dalších automobilek, na nové procesy se zde soustředí například Mercedes-Benz či Daimler AG. Pro Škodu má však izraelská technologická pobočka smysl i vzhledem k tomu, že je v zemi nejsilnější zahraniční automobilkou. Loni tam zákazníkům dodala 23400 vozů a dosáhla na tržní podíl 8.5 procenta.

V Izraeli se nyní vývojem automobilových technologií aktuálně zabývá asi 500 start-upů, což je šestkrát více než před pěti lety. Celkem je pak start-upů v zemi přes šest tisíc, svá technologická centra tam mají ty nejvýznamnější společnosti - Apple, Amazon, Google či IBM.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1