Škoda Auto loví nejnovější technologie v Izraeli. Spolupracuje i s exšéfem zpravodajské služby Mossad | info.cz

Články odjinud

Škoda Auto loví nejnovější technologie v Izraeli. Spolupracuje i s exšéfem zpravodajské služby Mossad

Chytrá ochrana proti hackerům, kterou vyvíjí bývalý šéf izraelské zpravodajské služby Mossad Tamier Pardo nebo senzorické řešení společnosti Guardian, které automaticky monitoruje prostor v automobilu a dokáže tak například přizpůsobit tlak airbagů váze pasažérů či upozornit majitele na neoprávněné vniknutí. To jsou zatím dva z deseti izraelských start-upů, se kterými mladoboleslavská automobilka Škoda prostřednictvím své lokální společnosti DigiLab navázala v izraelském Tel Avivu užší spolupráci. „Tel Aviv je jedním z hlavních start-upových hubů světa a my chceme být součástí tamní komunity,“ říká pro INFO.CZ Jarmila Plachá, ředitelka Škoda Auto DigiLab.

Toronto, Oslo, Seattle a zejména Tel Aviv. To jsou kromě sanfranciského Silicon Valley hlavní světová start-upová centra, dveře budoucnosti nových technologií. „A nám je jasné, že pokud chceme mít přístup k těmto technologiím přístup, tak si pro ně z Prahy musíme dojet,“ říká pro INFO.CZ Jarmila Plachá, ředitelka Škoda Auto DigiLab – společnosti, která má na starosti vývoj pokročilých technologií.

V izraelském Tel Avivu má Škoda Auto svou technologickou pobočku od přelomu letošního roku, až tento týden zveřejnila první start-upy, se kterými během této doby navázala užší spolupráci. Jde například o společnost XM Cyber, se kterou DigiLab Israel pracuje na systémech, které by zajistily obranu proti hackerským útokům.

Ty jsou pro automobilky potenciálně extrémně nákladné. Loni například virus WannaCry donutil automobilové výrobce zastavit produkci svých vozů, Chrysler zase musel svolat do svých center přes milion automobilů, jejichž softwarové systémy byly potenciálně zranitelné vůči útokům.

Škoda Auto patří mezi automobilky, které na rozvoj technologií kladou velký důraz, vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Andre Wehner, ředitel Škody Auto pro digitalizaci. „Jsem přesvědčený, že podíl tržeb z digitálních služeb bude postupně růst. Plánujeme, že do roku 2025 by měl vzrůst na 25 procent z celkových tržeb firmy,“ dodává.

Mezi další z deseti start-upů, se kterými tento týden Škoda oznámila užší spolupráci, je rovněž dodavatel senzorického řešení Guardian. Tento start-up vyvíjí platformu, která dokáže unikátně monitorovat interiér automobilu. Systém tak dokáže například rozpoznat, zda a kým je konkrétní místo ve voze obsazeno, připomenout zapnutí pásů či upravit nahuštění airbagů vzhledem k váze pasažéra. Dokáže rovněž majitele na dálku upozornit na případné neoprávněné vniknutí do vozu. 

„Nám jde nyní primárně o to zjistit, jaké jsou na trhu v sektoru mobility nejnovější trendy. Pokud objevíme něco zajímavého, tak chceme vymýšlet, jak by dané řešení mohlo fungovat v rámci Škody Auto,“ vysvětluje Plachá. Objem prostředků, které je DigiLab v Izraeli připravený investovat, nicméně neupřesnila. 

V Tel Avivu působí technologická či vývojová centra i dalších automobilek, na nové procesy se zde soustředí například Mercedes-Benz či Daimler AG. Pro Škodu má však izraelská technologická pobočka smysl i vzhledem k tomu, že je v zemi nejsilnější zahraniční automobilkou. Loni tam zákazníkům dodala 23400 vozů a dosáhla na tržní podíl 8.5 procenta.

V Izraeli se nyní vývojem automobilových technologií aktuálně zabývá asi 500 start-upů, což je šestkrát více než před pěti lety. Celkem je pak start-upů v zemi přes šest tisíc, svá technologická centra tam mají ty nejvýznamnější společnosti - Apple, Amazon, Google či IBM.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud