Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skotsko a Wales se u soudu zapojí do bitvy o brexit

Skotsko a Wales se u soudu zapojí do bitvy o brexit
 

Britský Nejvyšší soud potvrdil, že vrchní představitelé skotské a velšské legislativy se budou moci připojit k soudnímu sporu o brexit. Vláda Theresy Mayové se v něm odvolává proti rozhodnutí, aby o spuštění formálního procesu vystoupení z EU hlasovali poslanci. 

Mayová nicméně znovu zopakovala, že přípravy na brexit postupují hladce. V Berlíně řekla, že Londýn o vystoupení z osmadvacítky požádá před koncem března příštího roku.

„Budu moci informovat kancléřku Merkelovou o postupu příprav na brexit. Práce postupuje podle plánu. Jsme připraveni aktivovat článek 50 před koncem nebo na konci března 2017," poznamenala Mayová. Uplatněním článku 50 lisabonské smlouvy o fungování institucí EU se spustí dvouletý proces, během něhož by Británie měla unii opustit.

„Chci, aby to byl hladký a spořádaný proces směřující k řešení, které je v zájmu jak Spojeného království, tak našich evropských partnerů," uvedla také britská premiérka. O brexitu rozhodli britští voliči v červnovém referendu.

Německá kancléřka se před schůzkou vyjádřila trochu odlišně. Novinářům řekla, že žádná hluboká debata o brexitu nebude. Německo i evropští partneři podle ní rozhodnutí Británie akceptují a čekají na podání žádosti o vystoupení z osmadvacítky.

bývající země EU daly v minulosti opakovaně najevo, že s Británií nepovedou žádné neformální rozhovory o brexitu, dokud Londýn oficiálně nepožádá o vystoupení.

Mayová s Merkelovou se v Berlíně účastnily také jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou a představiteli Francie, Itálie a Španělska.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1