Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skrývá se za zdmi poprava? Kritik saúdského prince záhadně zmizel na konzulátu v Turecku

Skrývá se za zdmi poprava? Kritik saúdského prince záhadně zmizel na konzulátu v Turecku

Saúdský opoziční novinář Džamál Chášakdží minulý týden v úterý navštívil konzulát Saúdské Arábie v Istanbulu a od té doby ho nikdo neviděl. Saúdská Arábie trvá na tom, že Chášakdží nebyl zadržen a že odešel. Podle turecké policie je zřejmě novinář už po smrti. Kauza, která je obestřena tajemstvím, vyvolala pnutí mezi Rijádem a Ankarou a její rozřešení sleduje s napětím celý svět.  

Podle tureckých médií byl Džamál Chášakdží na konzulátu v Istanbulu zavražděn. List Daily Sabbah dokonce s odvoláním na dva zdroje napsal, že prominentního novináře publikujícího pravidelně v americkém tisku nejprve mučili, později jeho tělo rozřezali a odvezli z konzulátu. Vše prý bylo nafilmováno a snímek dopraven do Saúdské Arábie, aby bylo jasné, že příslušní státní zaměstnanci vykonali svoji práci dobře.

K podobným závěrům se kloní i turecká policie. Také podle ní Chášakdžího na konzulátu zabili a jeho tělo odvezli ze země. Tomuto scénáři napovídá rovněž skutečnost, že týž den měla do země dorazit také skupina patnácti Saúdských Arabů včetně „úředních osob“, která se ještě večer vrátila do Saúdské Arábie. 

Turecké úřady uvedly, že podle záběrů bezpečnostních kamer z okolí konzulátu Chášakdží v úterý vešel do budovy konzulátu, ale už nevyšel ven. Novinář šel na konzulát kvůli tomu, že se chtěl rozvést a to nešlo bez příslušných papírů. Jeho snoubenku, Hatice Cengizovou, odmítli úředníci na konzulát vpustit s tím, že má turecké a nikoliv saúdské občanství. Byla to právě ona, kdo zalarmoval turecké úřady, když se Chášakdží dlouho nevracel. 

Chášakdžího případ ukazuje, jak vypadá snaha korunního prince Muhammada bin Salmána vytvořit ze Saúdské Arábie liberální zemi. Bin Salmán fakticky zemi vládne, i když formálně je vládcem jeho otec, král Salmán. Bin Salmán chce v zemi zavést liberální islám místo prosazování fundamentalistické a radikální wahhábitské odnože muslimské víry, povolil ženám řídit a snaží se zliberalizovat saúdské hospodářství. 

Násilí na novináříchNásilí na novináříchautor: Info.cz

Postoj korunního prince odpovídá názorům, které zastával i Chášakdží. Saúdský novinář byl kritikem radikálního náboženského establišmentu v zemi a dvakrát, v roce 2003 a v roce 2010, kvůli tomu přišel o práci. Přátelil se s liberálními členy saúdské vládnoucí rodiny, například s Turkím bin Faisalem, který jako jeden z mála prominentních Saúdů přiznal nepřímou odpovědnost Saúdské Arábie za útoky Al-Káidy 11. září 2001 (ačkoliv měl v mládí velmi dobré vztahy s Usámou bin Ládinem).

Jenže v roce 2016 Chášakdží zpochybnil, že zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa je dobré pro Saúdskou Arábii. A od té doby byl režimu trnem v oku. O Trumpovi se totiž předtím pochvalně vyjádřil korunní princ bin Salmán, Chášakdžího postoj tak mohl být chápán jako princova kritika. Loni pak Chášakdží odešel ze Saúdské Arábie do USA. Jeho přátelé postupně pozatýkali a on měl strach, aby neskončil stejně. V amerických novinách pak kritizoval Saúdskou Arábii a hlavně bin Salmána za válku v Jemenu, impulsivní a autokratické chování a zatýkání reformistů a demokratů.

Saúdská vládnoucí rodina ale kritiku neodpouští. Saúdští představitelé sice popírají, že by Chášakdží zmizel na jejich konzulátu, odkud prý normálně odešel, ale „mizení“ kritiků saúdské vládnoucí rodiny není nic nového. Nevyhýbá se ani „neposlušným“ členům rodiny. Od sedmdesátých let zmizelo či bylo za podezřelých okolností, zřejmě násilím, dopraveno do Saúdské Arábie několik saúdských princů a princezen. O zmizelé disidenty, tedy pokud nepublikovali v amerických médiích jako Džamál Chášakdží, se téměř nikdo nezajímal.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1