Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slabá a pod tlakem. Mayová je po londýnském požáru v situaci, před kterou sama varovala

Slabá a pod tlakem. Mayová je po londýnském požáru v situaci, před kterou sama varovala

Nechtěla být slabou premiérkou, která povede z nejisté pozice zemi do vyjednávání o brexitu. Teď se ale přesně do této role šéfka britské vlády Theresa Mayová dostala. Po špatném volebním výsledku jí škodí i komunikace s oběťmi londýnského požáru, ke kterým přistupuje chladně a s odstupem. Tlaky na její odchod tak v Británii dále sílí.

„Bude to volba mezi silným a stabilním vedením v národním zájmu se mnou jako premiérkou, a slabým a nestabilním kabinetem v čele s Jeremym Corbynem,” prohlašovala Theresa Mayová, když v dubnu oznámila předčasné volby.

Jenže zatímco Jeremy Corbyn je po hlasování na koni, Mayová se potýká stále s většími problémy. Krátce před startem vyjednávání o brexitu sílí odpor proti její osobě. A nejde jen o stranické bitvy, které odstartoval slabý volební výsledek, po němž konzervativci ztratili parlamentní většinu. 

Proti ní stojí i veřejnost. Požár londýnského obytného domu s desítkami mrtvých jen zhoršil už tak špatnou pozici premiérky. Lidé nechápou, jak se něco takového mohlo v bohaté metropoli stát. A zatímco volají po důsledném vyšetření, Mayová tápe, neprojevuje příliš velkou sympatii a vrší jeden přešlap na druhý.

Mayová sice místo tragédie navštívila, odmítla se ale setkat s oběťmi a místními obyvateli. K tomu svolila až v sobotu pod tlakem protestů. Napětí v Londýně ale mezitím narůstá. Proti demonstrantům zasahovala místní policie. Neuspokojilo je ani prohlášení, že premiérka nechá vše důkladně prošetřit.

„Mají pocit, že vláda a místní samospráva pro ně nedělají dostatek, aby jim pomohly se vyrovnat s následky tohoto strašlivého incidentu a poskytly odpovědi na jejich naléhavé otázky,” vysvětluje pro CNN londýnský starosta Sadiq Khan.

Vše navíc umocnil rozhovor, který premiérka poskytla BBC. Na Twitteru jí lidé vyčítali nedostatek empatie. „Chce se ujistit, že hasiči mají vše, co potřebují, ale ne, jestli to samé mají lidé, kteří tu žijí. Tenhle požár je věc, kterou čekáte v Bangladéši, ne v Londýně,” cituje list Daily Mail jednu z naštvaných demonstrantek.

S protesty v zádech a napětím uvnitř vlastní strany přitom Mayovou čeká jedna z nejtěžších diplomatických bitev od druhé světové války. Jednání o podmínkách vystoupení z Evropské unie začíná už v pondělí 19. června. Silná a stabilní, jak o tom ještě na začátku měsíce snila, do něj britská premiérka rozhodně nevstoupí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744