Slova, která budí nenávist. Alláhu akbar používají muslimové běžně, s džihádem nesouvisí | info.cz

Články odjinud

Slova, která budí nenávist. Alláhu akbar používají muslimové běžně, s džihádem nesouvisí

Každý teroristický útok probouzí v lidech strach a opovržení atentátníkem. V případě útoků islamistů se nevole obrací proti celému náboženství. Ze spojení Alláhu akbar (Bůh je převeliký) se stal pro mnohé symbol džihádismu. Samotné spojení přitom muslimové používají často a nenávistný podtext nemá.

Je to už pomalu rutina. Jakmile útočník po spáchání činu zakřičí Alláhu akbar, zájem veřejnosti se zvýší. Muslimové se stávají terčem nenávisti, někteří extrémisté volají dokonce i po úplném zákazu islámu. Jindy jsou přitom reakce daleko mírnější.

Třeba když v USA letos v srpnu zaútočil neonacista na demonstranty ve městě Charlottesville, nepřišel americký prezident Donald Trump s výroky o potlačování pravicových radikálů. Naopak schytal kritiku za výroky, že na vině jsou obě strany.

„Říkám to stokrát denně“

Pachatel v Charlottesville přitom použil stejnou zbraň, jakou zabíjel i muž v New Yorku – auto. „Nezdá se, že by (Trump) takovou opatrnost aplikoval, když pachatele svědci popisují jako ‚blízkovýchodní typy‘. A už vůbec ne, pokud říkají ‚Allháhu akbar‘,“ píše v komentáři pro list New York Times muslim Wajahat Ali.

Diví se přitom, že se ze sousloví kvůli útokům stal symbol džihádismu. Většina muslimů podle něj nekřičí Alláhu akbar před nebo po spáchání násilného činu. To dělají jen teroristé z organizací jako tzv. Islámský stát nebo Al Káida.

„Říkám to více než stokrát denně. Vyjádřil jsem tím například radost nad zvolením Baracka Obamy, kterého jsem vzhledem ke xenofobní paranoii v žertu nazval naším prvním muslimským americkým prezidentem a dodal Alláhu akbar. Použil jsem to také na wc, když jsem prohrál bitvu, ale nakonec vyhrál válku proti nepříjemnému žaludečnímu viru,“ dává příklady Ali.

Alláhu akbar: svolávání k modlitbě i údiv

Že je Alláhu akbar běžnou součástí slovníku muslima potvrzuje i arabistka a stálá spolupracovnice INFO.CZ Jitka Jeníková. Konstatuje, že islám na rozdíl od křesťanství nevaruje věřící před častým dovoláváním se Boha. Islám nepostupuje jako křesťanství a nevaruje před braním božího jména nadarmo.

Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity autor: INFO.cz

„Jsou to mimo jiné slova, kterými je uvozeno každé z pěti dennodenních svolávání. Bůh je převeliký. Vyznávám, že není božstva kromě Boha. Vyznávám, že Muhammad je posel Boží. Vzhůru k modlitbě! Vzhůru k blahodárnému činu! Bůh je převeliký. Není božstva kromě Boha,“ popisuje rituál Jeníková.

Stejně jako Ali odmítá, že by sousloví bylo výhradně spojené s džihádem nebo jiným bojem. S tím souhlasí také arabista Petr Kubálek. Ten sice připouští, že používání nemusí být tak časté, jak to popisuje Ali, ale slova se v řeči vyskytnou i v případě, že člověk nepatří mezi islamisty. „Používají se třeba při vyjádření údivu, překvapení nebo při nějaké tragédii,“ sdělil INFO.CZ.

Ali upozorňuje, že Alláhu akbar je srovnatelné s tím, když jiní extrémisté vykřikují slova o dědictví, kultuře nebo bílé hrdosti. Potěšilo ho ale, že navzdory Trumpovým radikálním slovům na něj lidé v jeho bydlišti nezačali koukat skrz prsty jen proto, že je muslim.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud