Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slováci mají nové Černé jestřáby. Za americké vrtulníky zaplatí 6,5 miliardy

Slováci mají nové Černé jestřáby. Za americké vrtulníky zaplatí 6,5 miliardy

Slovenská armáda modernizuje a do svých vzdušných sil brzy začlení první dva ikonické stroje UH-60M Black Hawk, takzvané Černé jestřáby. Už jsou na Slovensku a letectvo je slavnostně převezme 6. července. Budou létat ze základny v Prešově. Celkem má mít tamní armáda devět těchto strojů.

Pro slovenskou armádu se jedná o dosud největší modernizační kontrakt. Nakoupila celkem devět strojů za 261 milionů dolarů. Součástí smlouvy je i počáteční logistická podpora – dodávka náhradních dílů, dodatečného pozemního vybavení a spotřebního materiálu nebo kontrolního a měřícího vybavení.

První dva stroje americké výroby přepravila z USA loď do přístavu Bremerhaven v Německu. Pak následovala přeprava na Slovensko. Letectvo Jestřáby nahradí dosluhující stroje Mi-17, uvedl před časem server hnonline.sk.

Ve Spojených státech už podstoupily speciální výcvik čtyři posádky a další se školí. Do konce roku jich má s novými stroji být schopných létat celkem šest.

Vrtulníky Black Hawk UH-60 se v různých variantách vyrábějí od konce 70. let minulého století. Jedná se o víceúčelové stroje, které se účastnily mnoha válečných konfliktů a mírových misí po celém světě.