Slováci opět v ulicích. Demise jim nestačí, demonstrovali za nové volby | info.cz

Články odjinud

Slováci opět v ulicích. Demise jim nestačí, demonstrovali za nové volby

Slováci po týdnu opět vyšli do ulic, kde tentokrát demonstrovali za vypsání předčasných voleb jako řešení politické krize v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V centru Bratislavy se protestu zúčastnilo podle jeho organizátorů na 65.000 lidí. To by znamenalo vyšší účast než minulý pátek na protestu proti vládě premiéra Roberta Fica, který byl největší demonstrací od takzvané sametové revoluce v roce 1989. I dnes se demonstrace konaly po celé zemi i v zahraničí. Fico ve čtvrtek podal demisi, současná tříčlenná koalice ale sestavuje nový kabinet.

"Vláda sice podala demisi, ale v pozadí zůstávají stejní lidé," řekli z podia organizátoři protestů, občanští aktivisté Karolína Farská a Juraj Šeliga. Dodali, že lídři koaličních stran se za každou cenu snaží udržet u moci, což označili za důkaz toho, že se snaží zamést pod koberec všechny korupční kauzy, o kterých psal i zastřelený novinář Kuciak.

Současná koalice Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a Mostu-Híd se dohodla na vytvoření nového kabinetu, jehož premiérem bude dosavadní vicepremiér a místopředseda Ficovy strany Směr-SD.

Dav lidí již v úvodu demonstrace skandoval "Předčasné volby", "Fico do basy" "Dost bylo Směru" i "Generální stávka". Mnozí přišli na shromáždění s transparenty a plakáty s nápisy proti současné koalici.

Z tribuny během zhruba dvouhodinové demonstrace k davu promluvili občanští aktivisté, bývalý diplomat a také herci včetně Zuzany Kronerové, která za účinkování ve snímku Bába z ledu dostala minulý víkend Českého lva za nejlepší výkon v hlavní roli.

"Využijme tuto chvíli a zkusme společně dodat odvahu především těm, kteří zde nejsou. Myslím tím všechny slušné lidi, kteří stejně jako my cítí, že něco není v pořádku, kteří jsou svědky podvodů a korupce, ale ještě nesebrali odvahu vzepřít se svým nadřízeným a říct dost," řekla Kronerová.

Její kolega, herec Slovenského národního divadla Richard Stanke, otevřeně vybídl k novým volbám. "Jediná možnost, jako vyřešit napjatou situaci, jsou jen předčasné volby. Šanci na změnu země chceme dostat my, slušní občané této země. Proto říkáme "To nestačí" a žádáme předčasné volby. Musíme to dotáhnout do vítězného konce," řekl Stanke, za kterým na tribuně stála asi desítka jeho kolegů.

Současná tříčlenná koalice mezitím sestavuje nový kabinet. "Už nyní vás mohu ujistit, že to bude vláda, která si zachová svou jasnou proevropskou orientaci, že to bude vláda, která bude pokračovat v dobrých nastartovaných projektech. Hlavně věřím, že to bude vláda, která uklidní situaci v naší zemi," uvedl v prohlášení místopředseda Směru Pellegrini, kterého slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek pověřil sestavením nového kabinetu.

Slovenská média dnes psala o tom, že Ficova demise je největším zemětřesením na politické scéně v zemi pod Tatrami za poslední roky. Podle tisku však Fico nyní bude obdobou šéfa polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, který ve skutečnosti vládu řídí zpovzdálí. "Premiér v demisi nikam neodchází. V Petru Pellegrinim našel svého Mateusze Morawieckého," přirovnaly také Hospodárske noviny očekávaný vývoj na Slovensku k situaci v Polsku.

Podle zahraničního tisku je osud slovenské vlády i po odchodu Fica nejasný. Podle serveru britského deníku The Telegraph se slovenský kabinet prozatím zachránil, avšak Slováci se s první vraždou novináře v zemi v blízké době nevyrovnají. "Nový začátek vypadá jinak," komentuje vývoj německý list Die Welt. Také ruský list Kommersant soudí, že se nová vláda dlouho neudrží a bude mdlá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud