Slováci volí prezidenta. Jasně vede Čaputová, druhý Šefčovič | info.cz

Články odjinud

Slováci volí prezidenta. Jasně vede Čaputová, druhý Šefčovič

Krátce po 23. hodině začali na Slovensku sčítat hlasy, které občané odevzdali v prvním kole prezidentských voleb. Ačkoli první výsledky měly začít přicházet už po 22. hodině, plán narušil muž, který ztropil povyk v jedné z volebních místností na východě země. 

Po sečtení hlasů odevzdaných v sobotních prezidentských volbách na Slovensku ve více než 80 procentech okrsků jasně vede právnička Zuzana Čaputová se ziskem 39,5 procenta, na druhém místě je místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič s 18,8 procenta. Volební účast dosáhla 46,04 procenta. 

Třetí místo drží soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin s 14,6 procenta a čtvrté s 10,7 procenta šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba.

Policie večer informovala o incidentu ve východoslovenské obci Medzany, kde muž vzal z volební místnosti urnu s hlasovacími archy a vysypal ji na ulici. Policisté muže, kterým je podle médií jeden z voličů, zadrželi. Hlasování bylo na více než hodinu přerušeno a o tuto dobu zůstala volební místnost otevřena déle. V Malackách na západě Slovenska se zase jedna z volebních místností uzavře zhruba půl hodiny po oficiálním ukončení voleb, neboť kvůli absenci jednoho člena volební komise tam hlasování nezačalo včas.

V dnešních volbách se o přízeň zhruba 4,5 milionu voličů ucházelo 13 kandidátů. Protože ani jeden z kandidátů neobdržel více než 50 procent hlasů, uskuteční se za dva týdny rozhodující druhé kolo. Do postupují dva nejúspěšnější kandidáti z dnešního kola.

Hlavním favoritem v pořadí páté přímé volby slovenského prezidenta je právnička Zuzana Čaputová. Podle dřívějších průzkumů veřejného mínění do trojice nejpopulárnějších kandidátů kromě Čaputové patří také místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin.

Nynější slovenský prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení neucházel. Kiska, jehož pětiletý mandát skončí v polovině června, v kampani podpořil Čaputovou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud