Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenskem koluje petice za vystoupení z NATO. Neodejdeme, uklidňuje šéf slovenské diplomacie

Slovenskem koluje petice za vystoupení z NATO. Neodejdeme, uklidňuje šéf slovenské diplomacie

Slovensko se nechystá vystoupit ze Severoatlantické aliance, ujistil dnes šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Kaliningradu, představujícím nejzápadnější výspu Ruska.

„Slovensko nebude první zemí, která vystoupí z aliance,“ zdůraznil Lajčák v odpovědi na otázku týkající se sběru podpisů pod petici požadující referendum o odchodu z NATO.

Podle slovenského ministra se této akci přisuzuje větší význam v Rusku než v jeho vlasti, kde odchod z NATO není na pořadu dne a „všechny normální, seriozní politické síly a strany a většina našich občanů považuje alianci za garanta bezpečnosti“.

Odchod Slovenska z Evropské unie a NATO otevřeně prosazuje krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která také od loňského července sbírá podpisy pod petici za vypsání referenda o této otázce. Akce si všímají především ruská média.

Lavrov dnes před novináři ujistil, že Rusko nemá a nemůže mít námitek proti ekonomické integraci Evropy.

Moskva opakovaně označila přibližování sil NATO k ruským hranicím za ohrožení své bezpečnosti. NATO letos posílilo své východní křídlo čtyřmi prapory a jednou brigádou v reakci na ruskou anexi Krymu a vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.

Lavrov pogratuloval Lajčákovi „z celé duše“ ke zvolení předsedou Valného shromáždění OSN a ujistil jej, že se ruská delegace vynasnaží mu pomoci, aby funkci úspěšně zvládl. „Vážíme si našich dvoustranných vztahů a pravidelných styků na vysoké a nejvyšší úrovni. Slovensko je náš důležitý obchodní partner,“ prohlásil a poděkoval slovenské straně také za péči o hroby sovětských vojáků padlých při osvobozování země.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1