Články odjinud

Slovensko čekají další velké protesty, vysoké školy ruší výuku

Slovensko čekají další velké protesty, vysoké školy ruší výuku

V několika slovenských městech i v zahraničí se dnes odpoledne konají demonstrace za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové za účasti mezinárodních vyšetřovatelů a proti současné vládě premiéra Roberta Fica.

Na poledne je naplánována schůzka Fica s předsedou parlamentu Andrejem Dankem a prezidentem Andrejem Kiskou, který vybídl, aby vrcholní politici země podepsali dohodu s cílem uklidnit napjatou atmosféru a vyřešit politickou krizi v zemi související s Kuciakovou vraždou.

Demonstrace svolali občanští aktivisté, jež stáli za vzpomínkovými shromážděními za Kuciaka a Kušnírovou, které se konaly před týdnem na Slovensku i v zahraničí a kterých se zúčastnily tisíce lidí. Slovenská policie v souvislosti s dnešními protesty ohlásila mimořádná bezpečností opatření. Na shromáždění v Bratislavě se očekává účast tisíců lidí.

Organizátoři vyzvali vysoké školy, aby zrušili po obědě vyučování a dali před vchod univerzity svíčku. Některé se k protestu připojily a studenti dostanou rektorské volno.

Prezident Kiska se při příležitosti svolané schůzky vyslovil pro to, aby prezident, premiér a šéf sněmovny společně vyjádřili podporu vyšetřovatelům vraždy. Zároveň by se měli zavázat, že klidné protesty občanů nebudou označovat za pokus o převrat, který je řízen ze zahraničí.

Občanské protesty nepřímo zpochybňoval Fico, který také Kisku kvůli jeho návrhům na vypsání předčasných voleb nebo rekonstrukci vlády jako způsobu řešení krize obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země.

Závěrečným dnem bude pokračovat pracovní cesta delegace poslanců Evropského parlamentu na Slovensku v souvislosti s vraždou Kuciaka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud