Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovensko čekají další velké protesty, vysoké školy ruší výuku

Slovensko čekají další velké protesty, vysoké školy ruší výuku

V několika slovenských městech i v zahraničí se dnes odpoledne konají demonstrace za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové za účasti mezinárodních vyšetřovatelů a proti současné vládě premiéra Roberta Fica.

Na poledne je naplánována schůzka Fica s předsedou parlamentu Andrejem Dankem a prezidentem Andrejem Kiskou, který vybídl, aby vrcholní politici země podepsali dohodu s cílem uklidnit napjatou atmosféru a vyřešit politickou krizi v zemi související s Kuciakovou vraždou.

Demonstrace svolali občanští aktivisté, jež stáli za vzpomínkovými shromážděními za Kuciaka a Kušnírovou, které se konaly před týdnem na Slovensku i v zahraničí a kterých se zúčastnily tisíce lidí. Slovenská policie v souvislosti s dnešními protesty ohlásila mimořádná bezpečností opatření. Na shromáždění v Bratislavě se očekává účast tisíců lidí.

Organizátoři vyzvali vysoké školy, aby zrušili po obědě vyučování a dali před vchod univerzity svíčku. Některé se k protestu připojily a studenti dostanou rektorské volno.

Prezident Kiska se při příležitosti svolané schůzky vyslovil pro to, aby prezident, premiér a šéf sněmovny společně vyjádřili podporu vyšetřovatelům vraždy. Zároveň by se měli zavázat, že klidné protesty občanů nebudou označovat za pokus o převrat, který je řízen ze zahraničí.

Občanské protesty nepřímo zpochybňoval Fico, který také Kisku kvůli jeho návrhům na vypsání předčasných voleb nebo rekonstrukci vlády jako způsobu řešení krize obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země.

Závěrečným dnem bude pokračovat pracovní cesta delegace poslanců Evropského parlamentu na Slovensku v souvislosti s vraždou Kuciaka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744