Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovensko je Česku inspirací, hlavně kvůli euru a minimálně mzdě, říká Hamáček

Slovensko je Česku inspirací, hlavně kvůli euru a minimálně mzdě, říká Hamáček

Česká republika vidí ve Slovensku inspiraci ohledně jednotné evropské měny či nastavení minimální mzdy, řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček během své návštěvy Slovenska. Ta je jeho poslední oficiální zahraniční cestou před nadcházejícími volbami. Podle šéfa slovenské sněmovny Andreje Danka společnost v Česku i na Slovensku trápí stejné problémy.

Slovensko zavedlo euro už na začátku roku 2009, v Česku se debata o takovém kroku zatím jen vede. Minimální mzda na Slovensku teď činí 435 eur (11.265 Kč). Je tak vyšší než v Česku, kde činí 11.000 Kč.

Hamáček rovněž ocenil úroveň vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem, které jsou podle něj patrně nejlepší v historii. "Asi jsme se museli rozejít, abychom se sešli v Evropské unii," řekl Hamáček na tiskové konferenci po schůzce s Dankem.

Předseda Sněmovny Hamáček má během dvoudenní návštěvy Slovenska na programu kromě schůzek s předními slovenskými politiky rovněž účast na vzpomínkové akci u příležitosti výročí karpatsko-dukelské operace, na které se za druhé světové války významně podílely i československé jednotky. Dva váleční veteráni jsou součástí Hamáčkovy delegace na návštěvě Slovenska.

"Je potřeba, abychom nezapomínali na obrovské oběti, které tito lidé přinesli proto, abychom my tady mohli dnes stát jako představitelé dvou svobodných států," uvedl Hamáček.

Podle Danka se česká a slovenská společnost potýkají se stejnými problémy. Během jednání s Hamáčkem hovořil například o otázkách bezpečnosti či o hranicích svobody vyjadřování na sociálních sítích. Danko také vyjádřil předsvědčení, že po nadcházejících volbách do české Sněmovny nehrozí změna směřování země.

"Myslím si, že politická kultura v Česku je nastavena jasně, že nehrozí žádné vybočení ze spolupráce z V4 (visegrádská čtyřka; ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko - pozn. ČTK), z pozice v rámci Evropské unie. Přeji, aby z parlamentních voleb vzešla vláda, která posune Českou republiku vpřed," řekl Danko, který byl na oficiální návštěvě České republiky minulý týden.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744