Slovensko je Česku inspirací, hlavně kvůli euru a minimálně mzdě, říká Hamáček | info.cz

Články odjinud

Slovensko je Česku inspirací, hlavně kvůli euru a minimálně mzdě, říká Hamáček

Česká republika vidí ve Slovensku inspiraci ohledně jednotné evropské měny či nastavení minimální mzdy, řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček během své návštěvy Slovenska. Ta je jeho poslední oficiální zahraniční cestou před nadcházejícími volbami. Podle šéfa slovenské sněmovny Andreje Danka společnost v Česku i na Slovensku trápí stejné problémy.

Slovensko zavedlo euro už na začátku roku 2009, v Česku se debata o takovém kroku zatím jen vede. Minimální mzda na Slovensku teď činí 435 eur (11.265 Kč). Je tak vyšší než v Česku, kde činí 11.000 Kč.

Hamáček rovněž ocenil úroveň vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem, které jsou podle něj patrně nejlepší v historii. "Asi jsme se museli rozejít, abychom se sešli v Evropské unii," řekl Hamáček na tiskové konferenci po schůzce s Dankem.

Předseda Sněmovny Hamáček má během dvoudenní návštěvy Slovenska na programu kromě schůzek s předními slovenskými politiky rovněž účast na vzpomínkové akci u příležitosti výročí karpatsko-dukelské operace, na které se za druhé světové války významně podílely i československé jednotky. Dva váleční veteráni jsou součástí Hamáčkovy delegace na návštěvě Slovenska.

"Je potřeba, abychom nezapomínali na obrovské oběti, které tito lidé přinesli proto, abychom my tady mohli dnes stát jako představitelé dvou svobodných států," uvedl Hamáček.

Podle Danka se česká a slovenská společnost potýkají se stejnými problémy. Během jednání s Hamáčkem hovořil například o otázkách bezpečnosti či o hranicích svobody vyjadřování na sociálních sítích. Danko také vyjádřil předsvědčení, že po nadcházejících volbách do české Sněmovny nehrozí změna směřování země.

"Myslím si, že politická kultura v Česku je nastavena jasně, že nehrozí žádné vybočení ze spolupráce z V4 (visegrádská čtyřka; ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko - pozn. ČTK), z pozice v rámci Evropské unie. Přeji, aby z parlamentních voleb vzešla vláda, která posune Českou republiku vpřed," řekl Danko, který byl na oficiální návštěvě České republiky minulý týden.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud