Slovensko poslalo do vazby aktivisty Greenpeace, dva z nich jsou Češi. Hrozí jim několikaleté vězení | info.cz

Články odjinud

Slovensko poslalo do vazby aktivisty Greenpeace, dva z nich jsou Češi. Hrozí jim několikaleté vězení

Slovenský soud poslal do vazby dvanáct ekologických aktivistů, mezi nimi i dva české občany, kteří minulý týden vylezli na těžební věž dolu Nováky. Stoupenci organizace Greenpeace na věži středoslovenského podniku vyvěsili transparent proti těžbě a upozornili na znečištění přírody i ohrožení lidí. Úřady je obvinily z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což v případě prokázaní viny hrozí i několikaleté vězení.

„Soudce vzal do takzvané preventivní vazby dvanáct obviněných osob. Důvodem je obava, že budou v páchání trestné činnosti pokračovat,“ citoval slovenský deník Pravda mluvčího trenčínského Krajského soudu Romana Tarabuse.

Mezi lidmi, kteří putovali do vazby, jsou kromě Čechů také Slováci, Belgičané a Finové. „Naši aktivisté nejsou zločinci a rozhodně nešli na těžební věž něco nebo někoho ohrožovat. Firmu, která prokazatelně znečišťuje životní prostředí a dlouhodobě ničí zdraví místních obyvatel, nikdo neobviní,“ uvedla ve svém prohlášení ředitelka slovenské pobočky organizace Greenpeace Ivana Kohutková.

Proti zadržení aktivistů se dnes konaly protesty v Praze i Brně, podpořili je i lidé na Slovensku. Právní zástupci obviněných už podali proti rozhodnutí soudu první instance stížnost. Kvůli pochybnostem ohledně nestranného postupu justičních orgánů také vznesli námitku podjatosti.

Greenpeace po celém světě pořádá nejrůznější protestní akce, jejichž cílem je upozornit na problémy životního prostředí. V Česku ekologicky motivovaní demonstranti podobným způsobem pronikli například i do hnědouhelného lomu na Mostecku. Úřady tehdy incident řešily jako přestupek.

Právě postup slovenských úřadů považují příbuzní aktivistů za nepřiměřený. „Nikdo netvrdí, že nebyl porušen žádný platný zákon. Radek je odhodlaný si vším projít a nést následky za svoje rozhodnutí podílet se na legitimní akci občanské neposlušnosti. Věděl, do čeho jde. Boj za klimatickou spravedlnost má holt i tuhle podobu. Vstoupili na soukromý pozemek a za přestupek by měli být nakonec pravděpodobně pokutováni, ale vazba je hodně velký úlet, který v zemích Evropské unie nemá obdoby,“ citoval web A2larm Petra Kubalu, bratra jednoho ze zadržených českých občanů.

Důl ve slovenských Novákách provozuje soukromá společnost Hornonitrianske bane Prievidza. Hnědé uhlí dodává i do elektrárny Nováky a na těžbu pro energetické účely dostává dotace. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga minulý týden uvedl, že Bratislava plánuje v roce 2023 ukončit poskytování zmiňovaných dotací, které platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud