Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenský ministr kultury Maďarič předal Kiskovi svou rezignaci. Prezident ji hodlá ve středu přijmout

Slovenský ministr kultury Maďarič předal Kiskovi svou rezignaci. Prezident ji hodlá ve středu přijmout

Slovenský ministr kultury Marek Maďarič dnes předal prezidentovi Andreji Kiskovi abdikační list, zatím ale zůstane ve funkci ministra. Maďarič oznámil rezignaci kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka minulý týden.

Kiska novinářům řekl, že demisi Maďariče přijme ve středu a že do jmenování nového ministra pověří vedením ministerstva kultury vicepremiéra pro investice a informatizaci Petera Pellegriniho, který je stejně jako Maďarič členem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

„Ocenil jsem jeho (Maďaričovo) politické gesto a myslím si, že mnozí jiní by si mohli vzít v tomto směru z něj příklad,“ uvedl Kiska.

Slovenská opozice a jedna z vládních stran vybídla k demisi v souvislosti s vraždou Kuciaka a jeho partnerky ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který takový krok v uplynulých dnech odmítl. Kiska o víkendu vyzval k zásadním změnám ve vládě nebo k vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení krize důvěry společnosti ve stát. Fico zapojení hlavy státu do vyřešení vzniklé situace odmítl.

Maďarič, který byl do loňského prosince také místopředsedou Směru-SD, novinářům řekl, že změny ve vládě jsou nevyhnutelné. „Pokud by k nějaké změně došlo minulý týden, situace by byla klidnější,“ uvedl Maďarič. Dodal, že v případě dostatečně reakce koaličních stran na vzniklou situaci postačí rekonstrukce vlády bez nutnosti vypsat nové volby.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1