Slovenský vzdušný prostor nadále pod ochranou dosluhujících sovětských stíhaček | info.cz

Články odjinud

Slovenský vzdušný prostor nadále pod ochranou dosluhujících sovětských stíhaček

Ačkoliv Slovensko od roku 2015 jedná o dodávce nových stíhacích letounů, bude ptrně několik dalších let využívat staré sovětské MiGy, uvedl to dnes ministr obrany Petr Gajdoš. Bratislava dosud neuzavřela ani tendr na nové vojenské radary, které by nahradily zastaralé přístroje sovětské produkce.

Předchozí kabinet současného slovenského premiéra Roberta Fica zahájil před třemi lety jednání se Švédskem o pronájmu bitevníků JAS-39 Gripen. Po volbách z roku 2016 ale jednání začala znovu a nynější vedení ministerstva obrany dostalo také nabídku na americké stroje F-16.

Rozhodnutí o výběru ze zmiňovaných dvou typů letounů má vláda přijmout již letos. Gajdoš řekl, že armáda bude využívat stávající sovětské stíhačky MiG-29 do doby, než dostane nové stroje a než se na ně přeškolí piloti. Platnost stávající servisní smlouvy s Ruskem ohledně migů skončí v roce 2019, podle Gajdoše by prostřednictvím prodloužení této smlouvy měla být zajištěna ochrana vzdušného prostoru země i po roce 2020.

Gripeny využívá také česká armáda. Česko loni uzavřelo se Slovenskem smlouvu o spolupráci při vzájemné obraně vzdušného prostoru, která například umožňuje pilotům z jedné země zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa proti narušiteli vzdušného prostoru. Letos v lednu ministryně obrany Karla Šlechtová během návštěvy Bratislavy podepsala s Gajdošem prováděcí dohodu ke zmiňované smlouvě. Podle obou ministrů naplnění dohody nebrání skutečnost, pokud by armády obou zemí využívaly rozdílné typy stíhaček.

Slovensko dosud neuzavřelo ani tendr na tři nové radary pro armádu, které mají nahradit modernizované stroje sovětské produkce. Soutěž za 60 milionů eur (1,5 miliardy Kč) země vyhlásila v roce 2015. Tehdejší vedení slovenského ministerstva obrany vypsání soutěže zdůvodnilo blížícím se koncem životnosti radarů s ohledem na unijní sankce vůči Rusku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud