Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovní uragán. 7 ostrých výroků, kterými Erdogan pohřbil vztahy s Evropou

Slovní uragán. 7 ostrých výroků, kterými Erdogan pohřbil vztahy s Evropou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v poslední době nešetří ostrými výroky na adresu Evropy. Přitvrdil hlavně po propuknutí diplomatického sporu s Německem a Nizozemskem. Jaké jsou vůbec ty nejkontroverznější vzkazy? 

1) „Německo, nemáš vůbec žádný vztah k demokracii a mělo bys vědět, že tvé současné kroky se nijak neliší od těch, které se dělaly za nacistické éry.“

Tato slova Erdogan pronesl na počátku března. Reagoval tím na rozhodnutí německých úřadů, které zabránily turecké vládní agitaci na shromážděních pro exilové Turky. Kampaň je měla přesvědčit, aby v dubnovém referendu hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu.

2) „Paní Merkelová, proč schováváte teroristy ve vaší zemi? Proč nejednáte?“ 

To Erdogan vzkázal německé kancléřce o necelé dva týdny později. Slova pronesl v jednom z televizních vystoupení s poukazem na to, že turecké úřady požadovaly po Německu zadržení víc než 4 500 osob obviněných z terorismu.

3) „Evropské vlády jsou rukojmími fašistických a nacistických stran.“

O den později to od Erdogana schytalo i Nizozemsko, které stejně jako Německo zakázalo na svých územích vystoupení tureckých ministrů. Erdogan zemi začal častovat ostrými vzkazy těsně před sledovanými parlamentními volbami a vzduchem začala létat slova o možných sankcích.

4) „Známe Nizozemsko a Nizozemce ještě z masakru ve Srebrenici. Jak zkažený je jejich charakter víme proto, že tam zavraždili osm tisíc Bosňáků... Tento (turecký) národ má čisté svědomí. Jejich svědomí (Nizozemců) je černočerné.“

Tentýž den a hned druhý výpad – Nizozemsko Erdogan obvinil z podílu na masakru v bosenské Srebenici, kde v roce 1995 vojska bosenských Srbů povraždila až 8 000 muslimských mužů. Nizozemští vojáci OSN tehdy chránili obyvatele muslimských enkláv na území ovládaném Srby, masakru ale nezabránili.

5) „Ať se EU stydí. Pryč s evropskými zásadami, hodnotami a spravedlností... Začali střet mezi křížem a půlměsícem, nemám pro to jiné vysvětlení.“

Nelibost u Erdogana vzbudil rovněž výrok Soudního dvora Evropské unie, podle kterého zaměstnavatelé můžou za určitých okolností zakazovat viditelné nošení náboženských symbolů včetně islámských šátků. 

6) „Právě se dopouštíš nacistických praktik. Proti komu? Proti mým bratrským tureckým občanům v Německu a proti bratrským ministrům.“

Jedno z mnoha Erdoganových vyjádření, kdy evropské státy skandálně srovnával s nacisty. Opět při tom mířil na kancléřku Angelu Merkelovou.

7) „Současná Evropa je rasistická, fašistická a krutá jako v období před druhou světovou válkou… Pokud bude takto pokračovat, žádný Evropan nikde ve světě nebude moci bezpečně jít po ulicích. My, Turecko, vyzýváme Evropu, aby dodržovala lidská práva a demokracii.“

A zatím poslední výpad. Znovu skandální srovnávání s nacisty a nádavkem prakticky otevřená výhrůžka namířená vůči půl miliardě obyvatel Evropské unie.

Evropští státníci na Erdoganovy výroky reagovali porůznu, většinou se jejich odpověď nesla na úrovni apelu, aby vládce Turecka s podobnou rétorikou jednoduše přestal. Zazněly ale i ostřejší reakce, jako třeba ta od místopředsedy německé CDU, který prohlásil, že „Pan Erdogan a jeho vláda nejsou v této zemi vítáni.“

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744