Slzný plyn, obušky a střelba. Súdánská policie rozehnala tisícovky demonstrantů proti prezidentovi | info.cz

Články odjinud

Slzný plyn, obušky a střelba. Súdánská policie rozehnala tisícovky demonstrantů proti prezidentovi

Policie dnes v súdánské metropoli Chartúmu použila slzný plyn, obušky a střelbu do vzduchu, aby rozehnala několik tisíc demonstrantů, kteří se snažili dostat k prezidentskému paláci. Dav tam chtěl vyzvat prezidenta Umara Bašíra, který je v úřadu hlavy státu už 29 let, aby odstoupil. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na aktivisty a na záběry zveřejněné na internetu.

Videosnímky podle agentury zachycují zástupy, jak se shromažďují ve vedlejších ulicích a pak postupují v centru Chartúmu po nábřeží k paláci. Demonstranti při pochodu provolávali hesla jako „Svobodu“, „Nenásilně proti zlodějům“ a „Lid chce tento režim sesadit“.

Úřady v očekávání protestu svolaného na dnešek vyslaly do ulic hlavního města početné bezpečnostní síly, včetně vojáků. Policisté stříleli do vzduchu a použili k rozehnání davu slzný plyn i obušky. Demonstranti se ale opět shromáždili a snažili se při potyčkách s policií pokračovat v pochodu. Zatím nejsou informace o případných zraněných.

Dnešní protestní pochod svolaly nezávislé odbory a podpořily ho největší politické strany. Organizátoři při něm chtěli předat petici, v které požadují, aby už prezident odstoupil. Bašír se dostal k moci při vojenském puči v roce 1989. Text požaduje, aby prezident předal moc přechodné vládě technokratů, jež bude mít mandát, „na kterém se shodnou všechny části súdánské společnosti“.

V Chartúmu i v dalších súdánských městech se již několik dnů konají bouřlivé protesty proti Bašírovu režimu, který má stále silnou podporu armády. Proti demonstracím vždy tvrdě zasahují bezpečnostní síly a řada lidí je při nich zraněna. Úřady přiznaly ztráty na životech, ale bez udání přesného počtu obětí. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International s odvoláním na „věrohodné zprávy“ tvrdí, že policie při střetech s demonstranty už zabila 37 lidí.

Spojené státy, Británie, Norsko a Kanada v pondělí večer ve společném prohlášení vyjádřily znepokojení nad věrohodnými informacemi, že súdánské bezpečnostní síly použily proti protestujícím ostrou munici. Potvrdily také právo Súdánců na nenásilný protest a zároveň vyzvaly všechny strany, aby se vyhnuly násilí a destrukci.

Súdánské úřady v souvislosti s protivládními protesty v sobotu podle mluvčího opozice Sádika Júsifa pozatýkaly 14 vedoucích představitelů opoziční koalice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud