Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Směrnice o střelných zbraních dostala zelenou. Potvrdily ji země EU. Česko chystá žalobu

Směrnice o střelných zbraních dostala zelenou. Potvrdily ji země EU. Česko chystá žalobu

Členské země EU dnes posvětily směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, která v Česku a dalších zemích unie budí silnou vlnu nevole. Poté, co normu v polovině března schválil Evropský parlament, dnešní schválení znamená poslední formální krok před jeho uvedením do praxe. Česká vláda už dříve oznámila, že proti směrnici chystá žalobu. O jejím podání chce rozhodnout poté, co bude nyní směrnice publikována v unijním věstníku.

Carmelo Abela, ministr vnitra nynější předsednické Malty, v tiskové zprávě označil směrnici za významný krok kupředu. Vyvažuje totiž podle něj bezpečnostní rizika a snahu ochránit legitimní střelecké aktivity. „Pro EU a její členské země je nicméně zásadní pokračovat ve snaze uzavírat nelegální kanály umožňující kriminálním skupinám a teroristům získání střelných zbraní,“ upozornil.

Cílem směrnice bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

Směrnice začne platit 20 dní po zveřejnění ve věstníku, státy jsou povinny zahrnout ji do svého vnitrostátního práva do 15 měsíců.