Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu: Britové stojí za Trumpem, který ji chce vypovědět | info.cz

Články odjinud

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu: Britové stojí za Trumpem, který ji chce vypovědět

Velká Británie rozhodně podporuje rozhodnutí Spojených států vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. V rozhovoru pro list Financial Times to v neděli prohlásil britský ministr zahraničí Gavin Williamson. Moskva si podle něj ze smlouvy tropí posměch. Německo naopak vyzvalo Washington, aby si následky svého kroku dobře rozmyslel.

Záměr vypovědět smlouvu oznámil prezident USA Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Nevadě. Krok zdůvodnil tvrzením, že Rusko smlouvu porušuje vývojem raket, které smlouva z roku 1987 zakazuje. Moskva z porušení dohody obviňuje USA a tvrdí, že kritika z Washingtonu má být záminkou k její likvidaci. Londýn podle Gavina za rozhodnutím Bílého domu „absolutně pevně stojí“. Kreml by si podle něj měl u sebe doma dát věci do pořádku, protože dohodu porušuje. „Máme samozřejmě zájem na zachování INF, ale k tomu je zapotřebí, aby ji respektovaly obě strany. Jedna ji ignoruje," řekl Gavin.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vydal prohlášení, podle něhož by si měl Bílý dům svůj krok dobře promyslet, pokud jde o jeho následky. „Smlouva byla po třicet let důležitým pilířem evropské bezpečnostní architektury,“ napsal Maas. „Často jsme naléhali na Rusko, aby se zabývalo vážným varováním, že smlouvu porušuje. Teď naléháme na Washington, aby možné následky zvážil,“ uvedl.

Americké rozhodnutí dnes kritizoval bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, který smlouvu INF v roce 1987 ve Washingtonu podepsal spolu s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem. Krok USA je podle posledního prezidenta Sovětského svazu chybný a Washington si počíná neodpovědně. „Staré dohody by se za žádných okolností neměly likvidovat. Uvědomuje si vůbec Washington, kam by to mohlo vést?“ řekl agentuře Interfax.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud