Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt před očima dětí, zoufalé hledání i anděl strážný. Z Barcelony proudí po útoku svědectví přeživších

Smrt před očima dětí, zoufalé hledání i anděl strážný. Z Barcelony proudí po útoku svědectví přeživších

Španělská policie pokračuje v identifikaci obětí čtvrtečního teroristického útoku v centru Barcelony, který si zatím vyžádal 13 mrtvých. Jednou z prvních známých obětí je otec dvou malých dětí Bruno Gulotta. Mezi potvrzenými obětmi jsou také Španělé či Belgičanka. V nemocnicích zůstávají desítky zraněných, zoufalí lidé nahlašují policii nezvěstné příbuzné.

Pětatřicetiletý obchodník s počítači Bruno Gulotta z italského města Legnano byl v Barceloně na dovolené spolu se svou rodinou. Zrovna se procházeli ulicí La Rambla, když útočník najel dodávkou do davu lidí.

Gulotta držel za ruku pětiletého syna Alexandera, jeho manželka šla za ním a nesla sedmiměsíční dceru Ariu. Podle deníku La Repubblica dodávka srazila Gullotu na zem. Jeho manželka duchapřítomně vzala syna za ruku a odtáhla ho do bezpečí, čímž mu zřejmě zachránila život. Bruno Gulotta bohužel na místě svým zraněním podlehl.

Druhou potvrzenou obětí je Belgičanka Elke Vanbockrijck, která byla v Barceloně na dovolené s manželem a jejich dvěma syny. Jméno už má i první ze španělských obětí. Podle listu El País se jedná o šedesátiletého Francisca Lópeze Rodrígueze z Granady. Při útoku měla zemřít i jeho neteř a nejmladší syn. Jeho žena utrpěla těžké zranění.

Podle posledních údajů pocházejí mrtví a zranění z 34 zemí, čeští turisté by mezi nimi být neměli. Ministerstvo zahraničí však upozorňuje, že španělská policie ještě neidentifikovala všechny oběti.

Zoufalí lidé mezitím hledají své příbuzné, kteří jsou od útoku nezvěstní. Australská rodina pátrá po sedmiletém chlapci Julianovi, který se ztratil matce v chaosu, který vypukl po útoku. Čtyřicetiletá americká učitelka Heidi Nunesová zase hledá svého manžela Jareda Tuckera, s nímž byla v Barceloně na oslavě ročního výročí svatby. Krátce před útokem si dávali drink na ulici La Rambla. Poté se Nunesová zvedla s tím, že se chce jít podívat na nějaké ozdůbky. Manžel jí řekl, že si dojde na záchod. To bylo naposledy, co ho viděla. „Další věcí, kterou si pamatuji je křik,“ popsala Nunesová pro server NBC News. „Byla jsem natlačená do stánku se suvenýry a schovala se tam, zatímco kolem běhali lidi a křičeli,“ dodala.

V pátek večer se Nunesová dozvěděla smutnou zprávu. Její manžel při útoku zemřel.

720p 360p
Teror ve Španělsku

Pro některé z přeživších nebyl čtvrteční útok v Barceloně prvním, který se jim podařilo přežít. Třicetiletý Brit Chris Pawey, jen o vlásek unikl teroristickému útoku v Manchesteru. V květnu tam atentátník Salman Abedi odpálil po koncertě zpěvačky Ariany Grande bombu. Zemřelo 22 lidí, desítky dalších návštěvníků koncertu skončily v nemocnici s více či méně vážnými zraněními. Anděl strážný stál na Chrisem i ve čtvrtek v Barceloně. Zrovna se vraceli do hotelu a útok je minul jen o několik chvil. „Nemůžu tomu uvěřit,“ řekl Chris serveru Manchester Evening News.

Šestadvacetiletá Australanka Julia Monaco zažila za posledních dvanáct měsíců už třetí teroristický útok. Po útoku u pařížského Notre Dame a u London Bridge unikla smrti i v Barceloně. Zrovna s přáteli nakupovala na Las Ramblas, když dodávka začala srážet lidi. Julia zůstala v jednom z tamních obchodů, který byl bezprostředně po útoku zamčen a tam vyčkala na příchod policistů.

V místě útoku se nacházela také britská herečka Laila Rouass, která se ukryla do mrazáku jedné z místních restaurací. Odtud sdílela informace o aktuálním dění přes svůj účet na Twitteru.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1