Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt v boji, kapitulace, sebevražda...Vůdce islamistů Bagdádího dobrý konec nečeká. Jak může dopadnout?

Smrt v boji, kapitulace, sebevražda...Vůdce islamistů Bagdádího dobrý konec nečeká. Jak může dopadnout?

Samozvaný Islámský stát prohrává na klíčových frontách v Sýrii i Iráku a dostává se pod tlak. Jeho bojovníky série neúspěchů a proher dala do pohybu a to se nejspíš týká i těch nejvýš postavených džihádistů včetně Abú Bakra Bagdádího, vůdce hrdlořezů z IS. S tím, jak se bitvy o irácký Mosul a syrskou Rakku vyvíjejí v neprospěch radikálů, začíná znovu ožívat otázka, co šéfa teroristické organizace vlastně čeká. Pro Spojené státy je lov džihádistů nadále prioritou a je pochopitelné, že právě jejich lídr by Washington potěšil nejvíc.

Ačkoli jeho jméno na přetřes zase tak často nepřijde a roky působí jako takřka mýtická postava unikající spravedlnosti, zůstává Abú Bakr Bagdádí pomyslným zlatým hřebem protiteroristického tažení na Blízkém východě.

Bagdádí jako největší trofej

Dopadnout hlavu IS zůstává nesplněným snem. K faktu, že by to znamenalo její odstavení od moci, se v takovém případě přidává i obrovský psychologický a symbolický význam. Jenže co se může na první pohled zdát jako jasný důvod k oslavám, nese v druhém sledu ještě víc negativ. 

Potíž s džihádisty je totiž už v samém základu jejich činnosti, kdy své zločiny ospravedlňují tvrzeními o tom, že vedou svatou válku proti nevěřícím. Jejich likvidace tak nemusí být za všech okolností tím nejlepším způsobem, jak jejich souvěrcům v dalších zločinech zabránit – propracovaná propaganda islamistů mívá ve zvyku zabité teroristy glorifikovat coby mučedníky.

Teroristické buňky nemají nejmenší problém na místo zabitých členů shánět nové přírůstky – muže, které láká představa beztrestného násilí, nebo vidina, že se dostanou díky „hrdinskému“ činu ve svaté válce do ráje a budou se radovat nejen z přízně Alláha, ale rovněž půvabných žen, které podle propagandy „tam nahoře“ čekají na každého mučedníka v houfech.

Hon na teroristy - existuje „správné“ řešení?

Američané přiznávají, že by se jim tedy daleko více hodilo zadržet šéfa Islámského státu živého. Analogií o Usámovi bin Ládinovi to vysvětluje blízký asistent amerického prezidenta Sebastian Gorka. „Pokud by to bylo na mém rozhodnutí – a říkám to posledních 16 let – myslím si, že by bylo skvělé mít Usámu bin Ládina v oranžové kombinéze na lavici obžalovaných před soudem,“ vysvětluje pro americký server Daily Beast Gorka.

„Nejen pro to množství poznatků o vnitřním fungování teroristických sítí, které by z něj vyšetřovatelé mohli dostat, ale jednoduše také pro psychologický efekt. Velký šéf celosvětového džihádu sedí na lavici obžalovaných v poutech. Tak bych si to představoval já,“ prozradil blízký spolupracovník prezidenta Donalda Trumpa.

Když Abú Bakr Bagdádí přiznal porážku samozvaného Islámského státu v Iráku, jak nedávno informovala některá zahraniční média, vzkázal svým sympatizantům, aby buď uprchli, nebo se odpálili. Lze očekávat, že bude mít nějaký záložní plán i on sám pro případ, že by mu bezprostředně hrozilo dopadení. Je dost dobře možné, že by v nejnaléhavější krizi zvolil dobrovolnou smrt raději, než aby padnul do rukou nepřítele.

Pád z piedestalu bývá rychlý

Historie je plná nejrůznějších vůdců – ať už států, lidových povstání či právě teroristických skupin. V novodobé historii čekala smrt při přepadu speciálních jednotek zmiňovaného Usámu bin Ládina, zpackaná poprava ukončila život Saddáma Husajna a excentrický Muamar Kaddáfí, který strávil život v přepychu, umíral nedaleko svého rodiště, když ho povstalci objevili na útěku v odpadové rouře, zlynčovali a zastřelili.

Zkrátka platí, že i despota nebo arciterorista je jenom člověk, který se může dostat do situace, kdy se o jeho životě navzdory všem opatřením a opatrnosti rozhoduje v řádu minut. 

Dobrovolnou smrt si naopak kdysi zvolili vůdčí mozky zločinných nacistů Adolf Hitler a Joseph Goebbels. Lze jedině očekávat, že Abú Bakr Bagdádí půjde jejich cestou, jak tomu nasvědčují i jeho dávná vyjádření. Jen stěží lze věřit v to, že by terorista, který ze zálohy nařizuje útoky na nevinné civilisty, chtěl náhle stanout tváří v tvář soudci a vydat se do rukou nenáviděných Američanů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1