Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt v troskách: Počet obětí zemětřesení v Mexiku dál stoupá

Smrt v troskách: Počet obětí zemětřesení v Mexiku dál stoupá

Počet obětí mexického zemětřesení z 19. září dosáhl 343. Jenom hlavní město přitom nejnověji hlásí 204 mrtvých, informoval dnes národní úřad civilní obrany. Většina zřícených budov už byla prohledána.

Šéf mexické civilní obrany Luis Felipe Puente aktualizovanou bilanci oznámil poté, co se záchranářům podařilo zpod sutin zřícených budov vyprostit některá z posledních těl v hlavním městě Mexiku.

Většina trosek budov v hlavním městě už byla odklizena. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve středu odhadl, že škody, které napáchalo zemětřesení o síle 7,1 stupně a také otřesy na jihu země o několik dní dříve, by mohly přesáhnout dvě miliardy dolarů (přes 44 miliard korun).

Úřadům pomáhají vypořádat se s následky zemětřesení dobrovolníci. Mexiko nyní šokoval případ brutálního přepadení skupiny dobrovolných pomocníků, o němž informovala mexická arcidiecéze v noci na dnešek. Neznámí pachatelé znásilnili mladou dobrovolnici a ukradli potraviny, mobilní telefony a hotovost kolem 40.000 pesos (téměř 50.000 korun), informovala agentura DPA. Dva dobrovolníci skončili s těžkými zraněními v nemocnici.

Podle arcidiecéze chtěli dobrovolníci přivézt humanitární pomoc do města Juchitán, které těžce poničilo první zemětřesení ze 7. září s přibližně 430 oběťmi. Hlášeny jsou i další případy, kdy zločinci využili chaosu po katastrofě k páchání trestné činnosti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1