Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrtící migrační trasa, kterou svět ignoruje. Ve válkou zmítaném Jemenu běženci zažívají peklo

Smrtící migrační trasa, kterou svět ignoruje. Ve válkou zmítaném Jemenu běženci zažívají peklo

Zatímco se téměř veškerá evropská pozornost soustředí na připlouvání lodí s migranty k italským břehům, Jemen se potýká s mnohem větší migrační krizí, která se však na stránky světových médií dostává jen zřídka. Do Jemenu, kde zuří válka mezi vládními silami a šíitskými povstalci a ve kterém lidé čelí humanitární krizi obřích rozměrů, jen za loňský rok přišlo sto tisíc migrantů z Afriky, kteří sní o lepším životě. Při ostřelování ale umírají nebo jsou v rukou pašeráků terčem krutého zacházení.

Většina migrantů, kteří míří do válkou zmítaného Jemenu, přichází z Etiopie nebo Somálska. Cílovou destinací jsou pro ně hlavně bohaté státy Perského zálivu jako Saúdská Arábie, kde, jak doufají, získají zaměstnání a šanci na lepší život. Pro lidi, kteří jsou většinou mladší 25 let a jsou mezi nimi i nezletilí, se však cesta mění v peklo.

Jak píše CNN, jejich příběhy jsou většinou velmi podobné – znají někoho, kdo cestu zvládl, našel si práci a poslal domů peníze potřebné ať už na rekonstrukci zchátralých obydlí, obnovu rodinné farmy zpustošené několikaletým suchem nebo se jim díky finančním příspěvkům podařilo dostat sourozence na školu. Cíl je jasný – dostat z chudoby sebe i své blízké.

Tuto kombinaci zoufalství a naivity však zneužívají pašeráci, v jejichž rukou se migranti stávají terčem krutého zacházení, sexuálního zneužívání a mučení. Výjimkou není ani nucená práce nebo požadování výkupného, které si ale chudé rodiny často nemohou dovolit. Jejich cesta navíc mnohdy končí smrtí.

V Jemenu, kde probíhá konflikt mezi vládními silami prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího a šíitskými povstalci, který si vyžádal už přes 10 tisíc mrtvých, se migranti z Afrického rohu často dostávají do válečných zón, kde jsou následkem ostřelování buď zraněni, nebo umírají. Další jsou pak převáženi do záchytných center.

Jedno z migračních středisek v hlavním městě San‘á navštívil i zástupce Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Mohamed Abdiker. Na jeho otázku, zda by okamžitě odešli zpět domů, pokud by měli možnost, zvedlo ruku pro „ano“ všech 200 migrantů, převážně teenagerů. Mnozí z nich mají za sebou obrovské utrpení a jejich osud je navíc v rukou jemenských úřadů nejistý.

Peklem si prošel i 14letý Mohamed, který opustil domov, aniž by cokoliv řekl své rodině. Spolu s několika přáteli se vydal na nebezpečnou cestu z rodné Etiopie do Saúdské Arábie, kde chtěl najít práci a ušetřit peníze. Poté, co se jim podařilo bezpečně přeplout z Džibutska do Jemenu, byli on a jeho přátelé uneseni pašeráky, u kterých se stali terčem fyzického zneužívání a zažívali obrovské utrpení. Ven se dostali až poté, co jejich rodiny za propuštění zaplatili výkupné.

Válka v JemenuVálka v Jemenuautor: Info.cz

Chlapci se ale ani po drsných zkušenostech nevzdali a vydali se směrem k hranicím, na cestě je ale zasáhl výbuch a Mohamed skončil spolu s dalšími pěti lidmi v nemocnici. Ostatní migranti z jeho skupiny včetně dvou žen výbuch nepřežili, nebo se je zatím nepodařilo najít. Po ošetření byl Mohamed přemístěn do vězení ve městě Hudajda, kde se setkal s úředníky Mezinárodní organizace pro migraci, kteří mu nabídli pomoc. Mohamed se tak vrátil zpět do Etiopie.

Právě IOM za pomoci finanční podpory ze strany Saúdské Arábie, Německa, České republiky a Spojených států pomáhá migrantům v Jemenu dostat se bezpečně zpátky domů. Situace ale není o moc lepší, ani když se do domovské země dostanou. Za cestu totiž utratili veškeré úspory a začlenit se zpět do společnosti je pro ně mnohdy velmi těžké, s největší pravděpodobností se proto o útěk z Etiopie pokusí znovu. Podle Abdikera totiž jednoduše nemají jinou možnost.

Zatímco Somálsko je obecně považováno za zhroucený stát, v Etiopii na jaře propukly nové mezietnické boje, kvůli kterým své domovy od začátku června opustilo víc než 800 tisíc lidí.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744