Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smutná realita. Syrské děti si kvůli válce musí hrát v podzemí

Smutná realita. Syrské děti si kvůli válce musí hrát v podzemí

Všudypřítomný strach v syrských obležených městech těžce doléhá na tamní děti. Z obav o jejich život je rodiče často nepouštějí ven s přáteli ani do školy. Ze života se tak stalo čekání na další nálet. Teďale zasvitla malá naděje.

Uprostřed válečné zóny se syrské děti snaží prožívat to, co jejich vrstevníci ve svobodném světě. Kvůli nástrahám, které jsou na každém kroku, to ale donedávna bylo prakticky nemožné. Změnu přinesla až podzemní hřiště a také jeskynní školy.

„Máma mi nedovolí hrát si na ulici s ostatními dětmi, ale když se dozvěděla, že existuje podzemní hřiště, tak mě pustila, abych si tu mohl hrát,“ říká desetiletý Abdulaziz, který ztratil ve válečném konfliktu otce.

Nachází se v areálu jednoho z podzemních bludišť, které se jmenuje Land of Childhood (Krajina dětství). Propojené sklepy poskytují dětem úkryt, kde se mohou setkávat s vrstevníky a hrát si uprostřed války alespoň v relativním bezpečí.

Podzemní prostory jsou vyzdobeny obrázky populárních kreslených postaviček a vymalovány veselými barvami, aby děti dokázaly zapomenout na hrůzy venku. Podle slov sedmileté dívky se to daří: „Nebojím se tady bombardování, protože mi tatínek řekl, že jsme tu schovaní ve sklepě,“ vypráví Massa.

Ředitel humanitární organizace UNICEF vysvětluje, že podzemní prostory jsou jediným řešením, jak situaci v obležených syrských městech dětem alespoň trochu ulehčit. „Pro miliony lidských bytostí napříč Sýrií se stal život noční můrou a uprostřed té hrůzy žijí statisíce dětí v obležených městech. Děti jsou zabíjeny, některé raněny, a jsou příliš vystrašené, než aby dokázaly chodit do školy nebo si hrát s přáteli. Přežívají s minimem jídla a bez lékařské pomoci. Tohle není cesta pro život a jich skutečně umírá příliš,“ říká výkonný ředitel Anthony Lake.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1