Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Smyčka se utahuje a všichni vyšilují." Jak to vypadá v Bílém domě po klíčovém zlomu v ruské aféře?

„Smyčka se utahuje a všichni vyšilují." Jak to vypadá v Bílém domě po klíčovém zlomu v ruské aféře?

Donald Trump musel mít včera pocit, že se probudil do své noční můry. Vyšetřovatel Robert Mueller obvinil v kauze ruského ovlivňování voleb několik lidí, kteří se angažovali v Trumpově prezidentské kampani. List The Washington Post zpovídal pod příslibem anonymity několik úředníků z Bílého domu a blízkých spolupracovníků hlavy státu, kteří popsali, jak „černé pondělí“ ve washingtonském sídle vypadalo a jaké jsou další plány prezidenta.

Trump se prý v pondělí podle informací The Washington Post probudil už před svítáním. Ihned si zapnul televizi, aby mohl sledovat komentáře a vyjádření expertů, které stanice nabízely už od časného rána. Podle blízkých spolupracovníků byl prezident při sledování znechucený a opakovaně k sobě volal své právníky. Jeho hněv prý dosáhl vrcholu, když sledoval na obrazovce bývalého manažera svojí kampaně Paula Manaforta, jak se jde sám udat FBI.

Vyšetřovatel Mueller nakonec kromě Manaforta obvinil i jeho spolupracovníka Ricka Gatese. Oba mají prý na svědomí dvanáct trestných činů včetně spiknutí vůči státu. Podrobnosti této zprávy ale Trumpa prý částečně uklidnily. Přestože se oba muži výrazně angažovali v prezidentské kampani, činy, ze kterých je vyšetřovatelé viní, se údajně staly už před jejich zapojením do Trumpova týmu. Prezident tuto úlevu vyjádřil i na twitteru. „Omlouvám se, ale tohle se stalo před lety, když ještě Manafort nebyl členem Trumpovy kampaně. Proč se radši nezaměříte na nepoctivou Hillary a demokraty,“ opakoval svou oblíbenou mantru vinící Clintonovou prezident. Pak ale přišla finální rána.

Obviněn byl i další Trumpův spolupracovník George Papadopoulos, který byl neplaceným poradcem kampaně pro zahraniční záležitosti. Vyšetřovatelé ho viní z toho, že křivě vypovídal na FBI o tom, kdy získal informace o kompromitujících materiálech na Hillary Clintonovou. Nejdříve tvrdil, že byl v kontaktu s člověkem napojeným na ruskou vládu ještě před svým zapojením do kampaně. Vyšlo ale najevo, že se s Rusy stýkal už jako člen Trumpova volebního týmu.

Koho mohou ohrozit další Muellerova obvinění? Podrobnosti najdete zde.>>>

Po tomto odhalení museli údajně právníci i vedoucí štábu Bílého domu prezidentovi doporučit, aby se na veřejnosti vyjadřoval uvážlivě a krotil své výroky na twitteru. Prezident si tak dle svědectví vyléval bezprostřední zlost hlavně na nich. Nálada v sídle prezidenta byla prý včera mrazivá a zádumčivá. Všichni prý přemýšlí, koho Mueller obviní příště. „Smyčka se utahuje a všichni vyšilují,“ popsal náladu nejmenovaný člen republikánské strany. Úředníky prý svírá strach také z toho, co všechno mohou obvinění Manaford a Gates prozradit, protože měli několik měsíců přístup k prezidentovi.

Trump se prý nechystá udělit Manafordovi a Gatesovi milost. „Ne, takový návrh nepadl a ani nepadne,“ ujistil prezidentův právní poradce Ty Cobb. Prezident se prý ani nechystá odvolat z vyšetřování Muellera, což mu pravomoci umožňují. Prezidentovi spojenci v republikánské straně ale plánují jiný postup a chtějí údajně zpochybnit Muellerovy metody.

Prezident se ale stále snaží udržet zdání klidu. Společně se svojí ženou připravují v Bílém domě haloweenskou výzdobu a těší se na koledníky, kteří přijdou koledovat už dnes večer.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1