Články odjinud

Snažím se vždy říkat pravdu, tvrdil Trump před kamerami. Novináři už mu napočítali přes 5000 nepravdivých výroků

Snažím se vždy říkat pravdu, tvrdil Trump před kamerami. Novináři už mu napočítali přes 5000 nepravdivých výroků

V rozporu s tím, jak ho některá média vykreslují, se americký prezident Donald Trump podle svých slov vždy snaží říkat pravdu. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici ABC řekl, že se někdy sice ukáže, že se věci mají jinak nebo se změní, on je ale vždy rád pravdomluvný. Jeho tvrzení je v rozporu například s projektem listu The Washington Post, který shromažďuje Trumpovy nepravdivé výroky. Při posledním sčítání v září jich bylo přes 5000.

"Opravdu se snažím. Vždycky chci říkat pravdu. Když můžu, říkám pravdu," řekl Trump v rozhovoru s ABC. Kritici přitom nynějšího amerického prezidenta dlouhodobě obviňují, že lže, zveličuje či že přinejmenším některá fakta přizpůsobuje svým potřebám. "Někdy se stane, že se věci vyvinou odlišně nebo se něco změní, ale já jsem vždycky rád pravdomluvný," zdůraznil Trump.

V rozhoru například uvedl, že je "dost dobrý" v odhadování počtu lidí v davu. Právě spor o počet lidí, kteří se loni přišli ve Washingtonu podívat na jeho inauguraci, byl jedním z prvních, který Bílý dům pod Trumpovým vedením s médii vedl.

V posledních dnech si prezident vysloužil kritiku například kvůli výroku, že se do karavany migrantů, která směřuje přes středoamerické státy k jižní hranici USA, infiltrovali "zločinci a neznámí lidé z Blízkého východu". Později musel připustit, že pro to nemá důkazy. Zároveň ale dodal, že "by to tak mohlo být".