Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobecký, populistický a útočný. Světová média hodnotí Trumpův inaugurační projev

Sobecký, populistický a útočný. Světová média hodnotí Trumpův inaugurační projev

Evropský tisk hodnotí včerejší řeč, kterou Donald Trump přednesl po svém uvedení do úřadu amerického prezidenta, jako útočný, sobecký a bez jasné vize, jak chce nový šéf Bílého domu svých cílů dosáhnout. Americké deníky poukazují na to, že se Trumpovy názory přednesené v inauguračním projevu rozcházejí s realitou. A nit nenechala suchou na novém prezidentovi ani ruská média. 

Podle britského listu The Guardian tón Trumpova projevu „svědčí o děsivé změně v Americe“. „Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný. Projev překypoval opovržením vůči všemu, co představuje hlavní město (Washington), které se nyní snaží podrobit své vůli. Ale byl to také projev, ve kterém prakticky úplně chyběly podrobnosti či objasnění toho, jak chce svých cílů dosáhnout," napsal The Guardian s tím, že byl určen především těm Američanům, kteří ho volili.

Za „čistě populistický“ ho označil rakouský list Der Standard. Po „agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu“, napsal Der Standard. Podle švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung se Američané rozhodli pro „riskantní experiment, za jehož neúspěch draze zaplatí“.

O inaugurační řeči kriticky píše rovněž britský deník The Indepedent: „Donald Trump podkopal demokracii, jakmile byl uveden do úřadu prezidenta. Lidé vždy vnímali politiky jako sobce, ale toto je něco jiného. Trump nejenže strhal jednotlivé politiky, ale strhal celou politickou třídu a politický systém, který ho vynesl tam, kde je," napsal The Independent.

Ostrý komentář nevynechal ani britský list The Times. „Donald Trump přednesl projev pro zemi, která stojí na okraji propasti. Jeho řeč byla absurdně přemrštěná, téměř hloupá. Říci, že Amerika čelí krveprolévání, je urážkou inteligence posluchačů.“

Americký list The Washington Post srovnal výroky, které Trump předenesl ve svém včerejším projevu, se skutečným stavem věcí a upozornil na to, že se často s realitou rozcházejí.

„Spojené státy utratily biliony dolarů v zahraničí, zatímco americká infrastruktura trpěla. Přispívali jsme k obohacování jiných zemí, zatímco bohatství, síla a důvěra v naši zemi mizela za obzorem,“ řekl Trump v inauguračním projevu. Podle listu The Washington Post nový prezident hovořil o americké vojenské operace v cizině a také zahraniční pomoci. Ta ale činí necelé procento z amerického rozpočtu – 18 miliard dolarů jde na ekonomickou a rozvojovou pomoc a osm miliard na bezpečnostní.

Pohled z východu

„Trump uzavírá Ameriku,“ píše internetový deník Gazeta.ru o izolacionistické notě v Trumpově projevu, ve kterém sliboval přestat utrácet miliardy na válčení v cizině. Trumpův projev „byl současně smířlivý a útočný“, míní Gazeta.

„Populismus, izolacionismus a protekcionalismus jsou základní principy 45. prezidenta USA,“ píše ruský list Vedomosti. Kommersant zase srovnává Trumpův inaugurační projev s řečí Baracka Obamy v roce 2013 a tvrdí, že „rozdíly byly obrovské“. Zatímco minulý prezident hodně hovořil o ekologii, o snaze všude ve světě podporovat demokracii a o vřelejším přijímání přistěhovalců, Trumpův projev byl věnován především domácí a sociální politice.

Moskovskij komsomolec přirovnává náladu liberální části washingtonského establishmentu „k pocitům ruské buržoazie před sto lety“, píše o „skoku do neznáma“ a radí rozloučit se s iluzemi o Trumpově přátelském postoji k Rusku.

Bývalý disident Adam Michnik a šéfredaktor polského listu Gazeta Wyborcza píše, že po nástupu prezidenta Donalda Trumpa "nic už není jisté a samozřejmé". "Nový americký prezident ztělesňuje obavy a nejistotu vůči době, která přichází. Straší nás radikálním odvratem od stability demokratických systémů," píše Michnik.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744