Šofér, který v Münsteru najel do lidí, zanechal dopis. Mstil se za vlastní život a nečekal, že přežije | info.cz

Články odjinud

Šofér, který v Münsteru najel do lidí, zanechal dopis. Mstil se za vlastní život a nečekal, že přežije

Němec, který v sobotu v centru Münsteru najel do skupiny lidí, po sobě zanechal dopis, v němž píše mimo jiné o lidech, kteří mu v životě ublížili. Informoval o tom deník Süddeutsche Zeitung. Osmačtyřicetiletého muže, který autem zabil dvě osoby a poté se zastřelil, zřejmě k činu vedly psychické problémy. Podle státního zástupce Martina Botzenhardta si jsou vyšetřovatelé jistí, že muž jednal s úmyslem spáchat sebevraždu.

Jens R. v osmnáctistránkovém psaní, které má datum 29. března, podrobně líčí například zážitky z dětství, jež vnímal jako ponižující a jež podle něj mohly za to, že měl vážné problémy. Zabývá se konflikty s rodiči, pocity viny, nervovými problémy a častými zhrouceními. Řeč je také o výbuších agresivity, poruchách chování či o údajně nepovedené operaci, z níž vinil lékaře.

"Podle dosavadní analýzy a vyhodnocení dostupných dokumentů, stop a výpovědí si jsou vyšetřující úřady jisté, že 48letý muž jednal s úmyslem spáchat sebevraždu," řekl dnes večer podle agentury DPA vrchní státní zástupce Botzenhardt.

Při prohledání bytu svobodného a bezdětného muže se podle Botzenhardta našla mimo jiné uvázaná oprátka na trámu, což je podle něj "jednoznačný důkaz". Pro sebevražedný úmysl hovoří také skutečnost, že muž se v sobotu zastřelil hned po zastavení automobilu.

V zásobníku pistole vyrobené v bývalé Jugoslávii byly podle státního zástupce ještě další náboje. "Zjevně se chtěl pachatel po smrtící jízdě rovnou sám popravit," řekl šéf vyšetřujících kriminalistů Joachim Poll. "Při celkovém vyhodnocení indicií jsme si jisti, že pachatel jednal s úmyslem spáchat sebevraždu," potvrdil Poll. Podle vyšetřovatelů se ale muž se svým úmyslem před činem nikomu nesvěřil.

Při pátrání po možných příčinách sobotního incidentu, při němž zranění utrpělo kolem 20 lidí, se přišlo také na to, že Jense R. v letech 2015 a 2016 několikrát vyšetřovala policie, a to kvůli vyhrožování, poškození cizí věci, útěku z místa nehody a podvodu. Všechna řízení byla ale zastavena.

I přes tyto poznatky případ nadále provází řada nejasností. Znám není přesný motiv činu Jense R., ani to, odkud vzal zbraň, kterou se zastřelil. Zbrojní průkaz totiž neměl. Policisté se i proto při vyšetřování chtějí zaměřit především na to, jak a kde muž trávil své poslední týdny.

Dva lidé jsou po incidentu nadále v ohrožení života. Mezi vážně zraněnými je podle německých médií i 21letá hráčka nejvyšší německé volejbalové ligy Chiara Hoenhorstová. Po operaci je v umělém kómatu, ale prezident klubu USC Münster Jörg Adler deníku Bild řekl, že už není ohrožena na životě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud