Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šokovaný Trump, ne příliš šťastná Melania. Výbušná kniha, kterou chtěl prezident zastavit, vychází už dnes

Šokovaný Trump, ne příliš šťastná Melania. Výbušná kniha, kterou chtěl prezident zastavit, vychází už dnes

Máloco šokovalo Donalda Trumpa tolik jako vítězství v prezidentských volbách, které jeho nejbližší včetně manželky Melanie vůbec nepotěšilo. Do Bílého domu vnesl po svém nástupu nevídaný chaos a jeho poradci jsou ze spolupráce s ním nešťastní a považují jej za pologramotného. Tato a další tvrzení obsahuje kniha novináře Michaela Wolffa, která dnes vychází ve Spojených státech. Sám Trump označil obsah dosud zveřejněný v médiích za snůšku lží.

Wolff popisuje, jak při sčítání hlasů během předloňských voleb, když začalo být nečekané vítězství republikánského miliardáře nezvratným faktem, "se postupně zmatený Trump měnil v nevěřícného Trumpa a pak ve zděšeného Trumpa". "Melania plakala - ale ne štěstím," píše novinář, který měl údajně přístup do Bílého domu a informace získával zejména od někdejšího prezidentova hlavního stratéga Stephena Bannona.

Realitní magnát a celebrita v jedné osobě spolu se svým okolím podle Wolffa plánovali, že se kandidaturou zviditelní a že očekávaná porážka dodá Trumpovi status mučedníka, který padl za oběť "křivé Hillary", jak nazýval svou soupeřku Clintonovou.

Trump se však na rozdíl od manželky s novou rolí záhy sžil a rychle nabyl přesvědčení, že je schopen úřad vykonávat. Méně jisti si tím byli jeho poradci, kteří mezi sebou bojovali o vliv: museli Trumpa často pracně zasvěcovat do problémů téměř jako malé dítě. „Nezpracovával informace v běžném slova smyslu. Nečetl. Dokonce si ve skutečnosti (materiály) ani neprolistoval. Někteří si mysleli, že pro praktické účely byl nanejvýš pologramotný," píše novinář v knize nazvané Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu, jejíž úryvky zveřejnil New York Magazine.

Jeho dílo způsobilo v USA poprask a Trumpovi právníci pohrozili Wolffovi i vydavateli žalobou a pokusili se distribuci knihy zastavit. Vydavatelství však reagovalo rozhodnutím, že kvůli zvýšenému zájmu dílo uvede do prodeje už dnes místo původně plánovaného příštího úterý.

Trump uvedl, že nikdy neautorizoval Wolffův přístup do Bílého domu a že jeho kniha je plná lží. Podle některých komentátorů ale obsah vykresluje obraz Trumpova vládnutí podobně, jak jej dosud líčila média na základě informací od svých zdrojů v Bílém domě.

Wolff například popisuje, jak je Trump citlivý na pozornost, které se mu dostává. Ve své ložnici, která je poprvé od dob prezidenta Kennedyho oddělena od ložnice první dámy, prý večeří hamburgery v posteli a přitom sleduje tři televizní obrazovky najednou. Zajímá jej hlavně to, jak o jeho osobě referují zpravodajské stanice. Do své ložnice se zprvu často zavíral i proto, že mu podle Wolffa Bílý dům přišel "trochu strašidelný". Dokonce se prý přel se svou ochrankou, které se nelíbilo, že se v pokoji zamyká, a která se domáhala přístupu.

Přímo rozezlen prý byl Trump při prezidentské inauguraci, kterou ignorovala řada celebrit a média ji popisovala jako nejméně sledovanou inauguraci za dlouhá léta.

Jedním z lidí z Trumpova okolí, kteří dokázali z jeho prezidentství vytěžit, byla podle Wolffa dcera Ivanka. Když přijali spolu s manželem Jaredem Kushnerem role poradců, směřovali prý k vyššímu cíli, k jehož dosažení může Ivanka využít nově nabyté popularity a znalostí Bílého domu. „Ti dva mezi sebou uzavřeli vážnou dohodu: pokud se někdy v budoucnu naskytne příležitost, ona bude tím, kdo bude kandidovat na prezidenta," píše Wolff. Tuto informaci však podle médií částečně relativizuje fakt, že jeho zdroj Bannon byl s Trumpovou a Kushnerem velmi znepřátelen.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1