Somálskou metropolí otřásly silné exploze. Bomby vybuchly přímo u prezidentského paláce | info.cz

Články odjinud

Somálskou metropolí otřásly silné exploze. Bomby vybuchly přímo u prezidentského paláce

Somálskou metropolí otřásly silné exploze. Bomby vybuchly přímo u prezidentského paláce
 

Dvě silné exploze následované střelbou dnes zazněly poblíž prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišu. Podrobnosti o útoku ani případných obětech nejsou zatím známy, nikdo se k němu také dosud nepřihlásil, informovala agentura AP.

Policejní zdroj podle ní jen uvedl, že krátce po sobě vybuchla dvě auta blízko kontrolního stanoviště u prezidentského paláce.

Dnešní útok se odehrál týden po přepadení komplexu ministerstva vnitra v Mogadišu. Při odpálení auta s výbušninami u vjezdu do objektu a následné přestřelce s vojáky bylo zabito nejméně devět osob. K akci se tehdy přihlásila extremistická skupina Šabáb.

Hnutí Šabáb je považováno za odnož teroristické sítě Al-Káida. Usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Dlouhodobě útočí na vládní cíle v Mogadišu a připisuje se mu říjnový atentát, při němž přišlo o život přes 300 lidí.

Hrozba, kterou představuje tato nejkrvavější islamistická skupina v subsaharské Africe, brzdí snahy posílit křehkou somálskou vládu a stabilizovat Somálsko, které je sužováno dlouholetým chaosem.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud