Somálští teroristé jsou stále nebezpeční. Útok v Keni ukázal, že Al-Káida žije | info.cz

Články odjinud

Somálští teroristé jsou stále nebezpeční. Útok v Keni ukázal, že Al-Káida žije

Keňský prezident Uhuru Kenyatta ve svém novoročním projevu poděkoval bezpečnostním silám i občanům za to, že pomohli potřít propagandu a činnost teroristické skupiny Aš-Šabáb v zemi. Členové keňských bezpečnostních složek prohlašovali, že militantní islamisté jsou na ústupu a už nepředstavují nebezpečí. Tento týden ale Aš-Šabáb zaútočil v hlavním městě Keni Nairobi na hotel DusitD2 a zabil 21 lidí, z toho jednoho Američana a jednoho Brita. Kromě toho při akci zahynulo pět útočníků. Kde se tedy stala chyba?

Keňské ozbrojené síly se v posledních letech zaměřily hlavně na obranu vlastního území. Armáda převzala od policie kontrolu somálsko-keňských hranic a vytlačila odtud somálské ozbrojence. Přírodní rezervace Boni na hranici se Somálskem, která byla po léta útočištěm ozbrojenců z organizace Aš-Šabáb, se stala opět bezpečnou a začali tam jezdit turisté.

Spojené státy a Velká Británie dodaly do Keni zařízení na sledování komunikace teroristů a televizní stanice Al-Džazíra nedávno citovala penzionovaného generála keňské armády Ahmeda Mohammeda, podle něhož tato technika umožnila keňským ozbrojeným silám nejen zaznamenávat pohyb ozbrojených skupiny, ale identifikovat i případné osamělé atentátníky. Mnozí analytici pak oceňovali keňský přístup v boji proti terorismu a dávali ho za vzor ostatním africkým zemím.

Zároveň tu jsou ale dva problémy. Za prvé keňská armáda se od roku 2011 podílí na ozbrojené operaci proti teroristům v Somálsku v rámci mise Africké unie. Šlo o reakci na útoky somálských ozbrojenců na keňském území, jehož část bojovníci obsadili. A také o snahu přinést mír do Somálska, kde už od devadesátých let nefunguje centrální vláda, a stalo se útočištěm různých teroristických organizací včetně Aš-Šabábu (původně součást tak zvaného Svazu islámských soudů), který je volnou součástí celosvětové teroristické sítě Al-Káidy. Oficiálně je intervence úspěšná, somálská centrální vláda navíc posiluje svoji armádu. Africká unie proto loni oznámila, že v roce 2020 stáhne své vojáky a předá odpovědnost za správu země vládě v hlavním somálském městě Mogadišu.

Aš-Šabáb tlačí na rychlý odchod keňských vojáků a nynější útok na hotel DusitD2 v Nairobi tak může být veden právě tímto záměrem. Ohlášené datum odchodu teroristy posiluje a v Keni se už v průběhu útoku objevily hlasy, že prezident Kenyatta by měl vojáky ze Somálska urychleně stáhnout a věnovat se bezpečnosti vlastní země. V Somálsku takto Aš-Šabáb dokázal využít stažení etiopských jednotek v roce 2016, kdy rychle ovládl část oblastí, které opustily. Aš-Šabát totiž není jen teroristické hnutí, ale zároveň na území, které ovládá, dokáže zajistit často efektivnější správu než slabá somálská centrální vláda. Zejména výkon spravedlnosti, protože provozuje sice kruté, ale na druhou stranu rychlé soudnictví.

Islamistické skupiny v AfriceIslamistické skupiny v Africeautor: Info.cz

Za druhé Aš-Šabáb je napojen na některé somálské klany (v Keni žije téměř čtyři miliony Somálců) a podle některých zpráv získává popularitu mezi chudšími vrstvami obyvatel a zastánci „tradičních“ islámských a kmenových hodnot. Televizní stanice Al-Džazíra upozorňuje na to, že keňští občané somálské národnosti, kteří byli v rámci bezpečnostních operací armády donuceni odejít z pohraničí, mají velké ekonomické problémy a mohou se stát snadným terčem náborářů teroristických organizací.

V Nairobi navíc údajně v některých chudých oblastech roste vliv islamistů. Útok na pětihvězdičkový hotel DusitD2, který navštěvují cizinci a je v hlavním městě oblasti Westlands, kde žije vyšší střední třída, napovídá tomu, že cílem mohlo být i využití útoku jako ukázky „zásahu“ proti bohatým a pozápadnělým podnikatelům a cizincům. Podobně byl zaměřen i útok proti obchodnímu centru Westgate, který odehrál v Nairobi v roce 2013 a jehož výsledkem bylo 67 obětí.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta dnes oznámil, že Keňa bude posilovat svůj systém boje proti terorismu, a nic zatím nenaznačuje tomu, že by se chystal stáhnout keňské vojáky ze Somálska. Nicméně poslední útok Aš-Šabábu ukázal, že jeho síla rozhodně neklesá a že keňský systém boje proti terorismu není dokonalý. Současný útok je zároveň povzbuzením i pro další teroristy a zejména bude dobrou reklamou pro Al-Káidu, která tak může ukázat, že má stále sílu a umí udělat i velký útok dalek od své mateřské základny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud