Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sorosova univerzita hledá kvůli sporu s Orbánem cestu k přežití. Pomocnou ruku jí nabízí škola v USA

 Sorosova univerzita hledá kvůli sporu s Orbánem cestu k přežití. Pomocnou ruku jí nabízí škola v USA

Středoevropská univerzita (CEU) v Maďarsku chce vyřešit svůj konflikt s maďarskou vládou premiéra Viktora Orbána navázáním spolupráce s Bardovou vysokou školou ve Spojených státech. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení CEU zaslané elektronickou poštou.

Maďarsko v dubnu přijalo novelu zákona o vysokých školách, která podle kritiků není v souladu s pravidly a svobodami Evropské unie. Upravený právní předpis ukládá zahraničním vysokým školám k získání licence nové podmínky, jež CEU nyní nesplňuje. Jednou z nich například je, aby zahraniční univerzity působící v Maďarsku měly univerzitní areál i v zemi původu. CEU je akreditována v USA, kde ale nemá kampus.

V souvislosti se změnami uvedeného zákona se hovořilo o tom, že univerzita bude zřejmě muset opustit Maďarsko. Nicméně vedení CEU dalo najevo, že škola chce v Budapešti zůstat.

Spor o univerzitu je součástí kampaně maďarské vlády proti zakladateli Středoevropské univerzity, miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi. Orbán Sorose, který kritizuje jeho kabinet, považuje za úhlavního nepřítele a označil ho za finančního spekulanta, který je nepřítelem eura a zničil životy milionů lidí v Evropě.

„Byli jsme informováni, že jednání vytvořila základ pro dohodu,“ citoval Reuters z prohlášení CEU. "V reakci na dosažený pokrok CEU cítí, že může podepsat memorandum o porozumění s Bardovou školou...k poskytování vzdělávací činnosti v New Yorku," sdělila CEU.

Zároveň vyjádřila naději, že toto memorandum, které „nevylučuje budoucí dohody s jinými institucemi v New Yorku“, pomůže „vytvořit základ pro rychlé ukončení této záležitosti“, tedy konfliktu s maďarskou vládou kolem novely zákona o vysokých školách.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1