Články odjinud

Soud po bouřlivé debatě odmítl nechat exprezidenta na svobodě. Lula má strávit dvanáct let za mřížemi

Soud po bouřlivé debatě odmítl nechat exprezidenta na svobodě. Lula má strávit dvanáct let za mřížemi

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, odsouzený nepravomocně za korupci ke 12 letům vězení, bude muset zřejmě během měsíce nastoupit do vězení. Brazilský nejvyšší federální soud totiž v noci na dnešek zamítl možnost, aby exprezident zůstal na svobodě, dokud nevyčerpá všechny možnosti odvolání. Dal tak zelenou soudu nižší instance, který podle deníku El País zřejmě příští týden nařídí zahájení výkonu trestu. Lula má ještě několik možností, jak oddálit nástup do vězení, podle deníku ABC ale maximálně do začátku května.

Soudci nejvyššího soudu ve středu rozhodli po téměř jedenáctihodinovém jednání, a to velmi těsně poměrem hlasů šest ku pěti. Rozhodnutí předcházely demonstrace Lulových odpůrců i příznivců. Kauza je ostře sledovaná, neboť Lula da Silva je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Dvaasedmdesátiletý Lula, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, veškerá obvinění z korupce odmítá.

Lulova kauza ostře rozdělila brazilské veřejné mínění. Da Silva je označován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země, která za jeho vlády zažila velký ekonomický rozkvět. Miliony jejích obyvatel se také díky štědrým sociálním programům Lulovy vlády dostaly z bídy. V posledních letech ale Brazílií zmítá obrovský korupční skandál, v němž jsou vyšetřovány desítky politiků, úředníků a podnikatelů, včetně současného prezidenta Michela Temera. Ten se soudu vyhnul tím, že ho parlament nevydal k trestnímu stíhání.

Generální prokurátorka Raquel Dodgeová ve středu vyzvala k zamítnutí Lulovy žádosti, odklad trestu by podle ní znamenal selhání soudního systému. Naopak jeden ze soudců nejvyššího soudu Gilmar Mendes, který patří ke kritikům da Silvy, tentokrát hlasoval pro odklad jeho uvěznění a před hlasováním apeloval na své kolegy, aby nepodléhali tlaku veřejného mínění. Podle některých právníků by ponechání da Silvy na svobodě negativně ovlivnilo stíhání dalších politiků a úředníků z korupce.

Nynější verdikt nejvyššího soudu znamená, že Lula zřejmě nebude moci kandidovat na prezidenta. Poslední slovo o jeho kandidatuře bude mít nejvyšší volební komise, očekává se ale, že jeho kandidaturu zamítne.

Lula čelí několika obviněním z korupce. Loni v červenci se stal prvním exprezidentem Brazílie, který byl za korupci odsouzen do vězení. Původní trest devět let vězení mu letos v lednu odvolací soud zvýšil na 12 let a jeden měsíc vězení. Tato kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který podle soudu dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.

Server BBC Mundo dnes připomněl nejasnosti, které panují kolem vlastnictví tohoto bytu. Podle obhajoby Lula majitelem tohoto bytu nikdy nebyl, prokuratura tvrdí opak.

Podle brazilského práva může soud poslat odsouzeného do vězení poté, co vyčerpal odvolací možnosti prvního stupně. I z vězení pak může pokračovat v odvolacím procesu u soudů vyšší instance.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud