Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud poslal do vězení trojici mladíků. V Rakousku si udělali teroristickou buňku a chtěli útočit na policisty

Soud poslal do vězení trojici mladíků. V Rakousku si udělali teroristickou buňku a chtěli útočit na policisty
 

Vídeňský zemský soud poslal do vězení trojici mladíků usvědčených z vytvoření teroristické skupiny blízké takzvanému Islámskému státu (IS). Mladíci ve věku 19 až 22 let, kteří podle soudu rovněž plánovali útok na policejní stanici v dolnorakouském Sankt Pöltenu, byli odsouzeni k trestům v délce půl roku až dva roky a dva měsíce.

Mladí muži musí do vězení kvůli teroristickému spolčení a zločinnému spiknutí. V létě roku 2015 údajně utvořili skupinu blízkou Islámskému státu a chystali útok na policii. Rozsudek je v souladu s požadavky obžaloby. Verdikt nad 22letým mužem, který v roce 2002 uprchl z Čečenska do Rakouska, a nad dvěma 19letými mladíky, z nichž jeden k islámu konvertoval, ještě podle agentury APA není pravomocný.

Nejstarší z odsouzených dostal šest měsíců nepodmíněně navíc k předchozímu trestu v délce 33 měsíců za tři loupežná přepadení. Dosud bezúhonný 19letý mladík z Vídně, který do svého zatčení v dubnu 2017 přes sociální sítě šířil propagandu IS, byl odsouzen k 26 měsícům nepodmíněně. K islámu konvertoval.

Třetí mladík, rodilý Čečenec, který je v Rakousku od roku 2005, dostal 15 měsíců, z toho pět nepodmíněně. Prostřednictvím sociálních médií byl v kontaktu s členem IS jménem abú Núh, který pravděpodobně pobýval v Sýrii. Radikální ideologii tento mladík předával ostatním dvěma. Všichni tři se tak radikalizovali během několika měsíců před létem roku 2015. Oba mladší členové skupiny tehdy ještě byli nezletilí.

Abú Núh trojici pověřil, aby v některém rakouském městě, které je menší než Vídeň, zavraždili policisty. Mladíci předtím složili přísahu věrnosti IS. Podle obžaloby plánovali přepadení obchodu se zbraněmi v dolnorakouské metropoli Sankt Pöltenu. S takto získanými zbraněmi pak chtěli uskutečnit krveprolití na policejní stanici v témže městě. Přitom počítali s tím, že zemřou mučednickou smrtí.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek