Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud předvolal bývalé vedení Katalánska. Puigdemonta zřejmě znovu čeká mezinárodní zatykač

Soud předvolal bývalé vedení Katalánska. Puigdemonta zřejmě znovu čeká mezinárodní zatykač

Bývalé vedení Katalánska, které Madrid loni v říjnu sesadil kvůli separatistickým snahám, se může znovu ocitnout ve vazbě. Soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena si na pátek předvolal všechny vyšetřované v této kauze, aby jim sdělil obžalobu. Informovala o tom dnes španělská média. Jako obžalování mohou být katalánští politici zbaveni práva vykonávat veřejný úřad. Mezi předvolanými je i exministr Jordi Turull, jenž měl být asi příští týden favoritem na katalánského premiéra.

Soudce Llarena už několik měsíců vyšetřuje kauzu, v níž je celkem 28 lidí obviněno ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Soudce nemusí obžalovat všechny, podle deníku El País je ale téměř jisté, že vznese obžalobu vůči čtyřem politikům, kteří jsou nyní ve vazbě. Jsou jimi dva katalánští exministři Oriol Junqueras a Joaquim Forn a dva lídři separatistických organizací Jordi Sánchez a Jordi Cuixart.

Obžaloba je podle deníku El País velmi pravděpodobná i v případě šesti dalších předvolaných - bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové, exministrů Jordiho Turulla, Raüla Romevy, Josepa Rulla a Dolors Bassaové a v případě členky vedení strany Republikánská levice Katalánska (ERC) Marty Roviraová. Soudce je v pátek může také poslat do vazby. Tito čtyři exministři a Forcadellová už loni na podzim ve vazbě kvůli tomuto obvinění byli, ale posléze byli propuštěni na kauci.

Podle španělských médií je také pravděpodobné, že po vznesení obžaloby soudce v pátek znovu vydá mezinárodní a evropský zatykač na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry jeho vlády, kteří utekli loni kvůli obvinění ze vzpoury do Belgie. Mezinárodní a evropský zatykač už na ně loni v listopadu vydala jiná soudkyně, ale Llarena tyto zatykače začátkem prosince zrušil a ponechal v platnosti jen zatykač pro území Španělska.

Podle deníku La Vanguardia soudce zřejmě ukončil vyšetřování obviněných ze vzpoury, ale oddělil kauzu jejich obvinění ze zpronevěry veřejných fondů na uspořádání říjnového referenda o nezávislosti Katalánska. Ve vyšetřování zpronevěry bude dále pokračovat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1