Soud předvolal bývalé vedení Katalánska. Puigdemonta zřejmě znovu čeká mezinárodní zatykač | info.cz

Články odjinud

Soud předvolal bývalé vedení Katalánska. Puigdemonta zřejmě znovu čeká mezinárodní zatykač

Bývalé vedení Katalánska, které Madrid loni v říjnu sesadil kvůli separatistickým snahám, se může znovu ocitnout ve vazbě. Soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena si na pátek předvolal všechny vyšetřované v této kauze, aby jim sdělil obžalobu. Informovala o tom dnes španělská média. Jako obžalování mohou být katalánští politici zbaveni práva vykonávat veřejný úřad. Mezi předvolanými je i exministr Jordi Turull, jenž měl být asi příští týden favoritem na katalánského premiéra.

Soudce Llarena už několik měsíců vyšetřuje kauzu, v níž je celkem 28 lidí obviněno ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Soudce nemusí obžalovat všechny, podle deníku El País je ale téměř jisté, že vznese obžalobu vůči čtyřem politikům, kteří jsou nyní ve vazbě. Jsou jimi dva katalánští exministři Oriol Junqueras a Joaquim Forn a dva lídři separatistických organizací Jordi Sánchez a Jordi Cuixart.

Obžaloba je podle deníku El País velmi pravděpodobná i v případě šesti dalších předvolaných - bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové, exministrů Jordiho Turulla, Raüla Romevy, Josepa Rulla a Dolors Bassaové a v případě členky vedení strany Republikánská levice Katalánska (ERC) Marty Roviraová. Soudce je v pátek může také poslat do vazby. Tito čtyři exministři a Forcadellová už loni na podzim ve vazbě kvůli tomuto obvinění byli, ale posléze byli propuštěni na kauci.

Podle španělských médií je také pravděpodobné, že po vznesení obžaloby soudce v pátek znovu vydá mezinárodní a evropský zatykač na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry jeho vlády, kteří utekli loni kvůli obvinění ze vzpoury do Belgie. Mezinárodní a evropský zatykač už na ně loni v listopadu vydala jiná soudkyně, ale Llarena tyto zatykače začátkem prosince zrušil a ponechal v platnosti jen zatykač pro území Španělska.

Podle deníku La Vanguardia soudce zřejmě ukončil vyšetřování obviněných ze vzpoury, ale oddělil kauzu jejich obvinění ze zpronevěry veřejných fondů na uspořádání říjnového referenda o nezávislosti Katalánska. Ve vyšetřování zpronevěry bude dále pokračovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud