Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud předvolal bývalé vedení Katalánska. Puigdemonta zřejmě znovu čeká mezinárodní zatykač

Soud předvolal bývalé vedení Katalánska. Puigdemonta zřejmě znovu čeká mezinárodní zatykač

Bývalé vedení Katalánska, které Madrid loni v říjnu sesadil kvůli separatistickým snahám, se může znovu ocitnout ve vazbě. Soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena si na pátek předvolal všechny vyšetřované v této kauze, aby jim sdělil obžalobu. Informovala o tom dnes španělská média. Jako obžalování mohou být katalánští politici zbaveni práva vykonávat veřejný úřad. Mezi předvolanými je i exministr Jordi Turull, jenž měl být asi příští týden favoritem na katalánského premiéra.

Soudce Llarena už několik měsíců vyšetřuje kauzu, v níž je celkem 28 lidí obviněno ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Soudce nemusí obžalovat všechny, podle deníku El País je ale téměř jisté, že vznese obžalobu vůči čtyřem politikům, kteří jsou nyní ve vazbě. Jsou jimi dva katalánští exministři Oriol Junqueras a Joaquim Forn a dva lídři separatistických organizací Jordi Sánchez a Jordi Cuixart.

Obžaloba je podle deníku El País velmi pravděpodobná i v případě šesti dalších předvolaných - bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové, exministrů Jordiho Turulla, Raüla Romevy, Josepa Rulla a Dolors Bassaové a v případě členky vedení strany Republikánská levice Katalánska (ERC) Marty Roviraová. Soudce je v pátek může také poslat do vazby. Tito čtyři exministři a Forcadellová už loni na podzim ve vazbě kvůli tomuto obvinění byli, ale posléze byli propuštěni na kauci.

Podle španělských médií je také pravděpodobné, že po vznesení obžaloby soudce v pátek znovu vydá mezinárodní a evropský zatykač na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry jeho vlády, kteří utekli loni kvůli obvinění ze vzpoury do Belgie. Mezinárodní a evropský zatykač už na ně loni v listopadu vydala jiná soudkyně, ale Llarena tyto zatykače začátkem prosince zrušil a ponechal v platnosti jen zatykač pro území Španělska.

Podle deníku La Vanguardia soudce zřejmě ukončil vyšetřování obviněných ze vzpoury, ale oddělil kauzu jejich obvinění ze zpronevěry veřejných fondů na uspořádání říjnového referenda o nezávislosti Katalánska. Ve vyšetřování zpronevěry bude dále pokračovat.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867