Články odjinud

Soud v Haagu začíná jednat o stížnosti Íránu proti USA, spor se může táhnout roky

Soud v Haagu začíná jednat o stížnosti Íránu proti USA, spor se může táhnout roky

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes začne projednávat stížnost Íránu na Spojené státy. Teherán si stěžuje, že Washington nedávným znovuzavedením sankcí porušil bilaterální dohodu o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955. Země požaduje mimo jiné pozastavení sankcí do té doby, než soud vynese konečný verdikt. 

USA zavedly první část sankcí vůči Íránu tento měsíc, další sankce mají následovat v listopadu. Učinily tak po té, co americký prezident Donald Trump letos v květnu oznámil odstoupení od jaderné dohody světových mocností s Íránem z roku 2015. Dohodu uzavřel za USA předchozí prezident Barack Obama.

Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly USA, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU a Teherán se v ní zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání sankcí. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh.

Rozhodnutí soudu OSN o případném pozastavení sankcí může trvat pár měsíců, konečný verdikt v kauze může podle expertů přijít až za několik let.

Podle právníků mohou USA u soudu argumentovat mimo jiné tím, že smlouva USA a Íránu o přátelství, která vstoupila v platnost v roce 1957, už neplatí vzhledem k nepřátelským vztahům mezi signatáři za posledních několik dekád. Podle expertů navíc smlouva obsahuje klauzuli, která umožňuje "zavést jakékoli opatření na ochranu nezbytných bezpečnostních zájmů".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud