Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soudce, který přežil Osvětim: Tábory v KLDR jsou jako nacistické lágry, OSN by Kima měla stíhat

Soudce, který přežil Osvětim: Tábory v KLDR jsou jako nacistické lágry, OSN by Kima měla stíhat

Hlad, mučení a popravy – přesně to zažívají vězni v severokorejských pracovních táborech. Důkazy o brutálním zacházení s nimi se dostávají na povrch díky těm, kterým se ze Severní Koreje podařilo utéct a rozhodli se na hrůzné podmínky v táborech veřejně upozornit. Bývalé severokorejské vězně a dozorce vyslechl i uznávaný soudce Mezinárodního soudního dvora OSN a přeživší koncentračního tábora v Osvětimi, který na základě těchto rozhovorů přirovnal podmínky v severokorejských táborech k nacistickým vyhlazovacím lágrům. Spolu s dalšími dvěma kolegy nyní vyzývá k tomu, aby byl Kim Čong-un kvůli zacházení s vězni postaven před trestní soud.

Tragické příběhy severokorejských vězňů, které se dostávají do médií, děsí lidi z celého světa a nenechaly chladným ani Thomase Buergenthala, který jako dítě židovských rodičů strávil několik let ve vyhlazovacích táborech v Osvětimi a Sachsenhausenu. Buergenthal, který v letech 2000 až 2010 působil jako soudce Mezinárodního soudního dvora v Haagu, po vyslechnutí severokorejských vězňů usoudil, že vůdce KLDR Kim Čong-un by měl být za brutální zacházení s vlastním obyvatelstvem postaven před soud.

„Věřím, že podmínky v severokorejských vězeňských táborech jsou stejně otřesné, nebo dokonce horší, než ty, které jsem viděl a zažil v mládí v nacistických lágrech i během mé dlouhé profesní kariéry v oblasti lidských práv,“ říká Buergenthal podle amerického deníku Washington Post.

Kromě Buergenthala vyslechli severokorejské vězně a dozorce i další dva uznávaní soudní experti – americký soudce Marek Harmonen, který se podílel na souzení zločinů v bývalé Jugoslávii a Kambodži, a Navi Pillayová, která předsedala Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro Rwandu a později se stala vrchní komisařkou OSN pro lidská práva. Trojce odborníků se teď účastní vyšetřování podmínek v KLDR, které zahájila Mezinárodní advokátní komora (IBA).

720p 360p
Krutá KLDR

Podle jejich závěrečné zprávy se režim Kim Čong-una dopouští deseti z celkových 11 mezinárodně uznaných zločinů proti lidskosti, mezi kterými je například mučení, vraždění či sexuální násilí. „Toto je opravdu zvěrstvo maximální úrovně, kdy je celá populace vystavována zastrašování,“ tvrdí soudkyně Pillayová.

Podle svědectví bývalých severokorejských vězňů a jejich dozorců musejí lidé v táborech po většinu dne vykonávat těžkou práci například v dolech a příděly jídla jsou velmi omezené. Vězni tak v mnoha případech umírají na podvýživu i přepracování. Hlad a práce je ale často druhořadý problém. Bývalý dozorce An Mjong-Čchol například popsal situaci, kdy jeho kolegové vypustili psy na pět dětí. „Tři děti okamžitě zabili. Dvě další sotva dýchaly a dozorci je upálili zaživa,“ uvedl.

Svědectví Mjong-Čchola je však jen jedno z mnoha. Trojice odborníků například vyslechla bývalého severokorejského lékaře, kterého dozorci v táboře donutili, aby se svlékl, pověsili ho hlavou dolů a zbili. Kromě toho ho také za pomoci ohně mučili a do nosu mu lili vodu smíchanou s pepřem.

Za tyto činy by měl být vůdce KLDR a okruh jeho blízkých spolupracovníků potrestán, uvádí závěrečná zpráva odborníků. Postavit režim Kim Čong-una před Mezinárodní trestní soud ale blokuje Čína a Rusko, které už v minulosti avizovaly, že by takové pokusy v Radě bezpečnosti vetovaly. „Tohle je obzvlášť strašné. Trvá to už tak dlouho, aniž by svět lidem v Severní Koreji nějak pomohl,“ komentuje postoj dvou členů RB OSN Pillayová. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1