Soumrak e-cigaret? USA zvažují zákaz příchutí, regulují je i další země | info.cz

Články odjinud

Soumrak e-cigaret? USA zvažují zákaz příchutí, regulují je i další země

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv dal výrobcům elektronických cigaret 60 dní, aby prokázali, že neprodávají produkty mladistvým. V opačném případě zváží zákaz e-cigaret s příchutěmi. Reaguje tak na nárůst jejich obliby mezi teenagery. K regulaci e-cigaret přistupují i další země. Odborníci ale připomínají, že to nemusí být jednoznačně prospěšný krok.

Začátkem roku 2015 hodnotili šéfové malého start-up PAX Labs marketingovou strategii pro svoji novou elektronickou cigaretu jménem Juul. Sledovali reklamy, v nichž vystupovali veselí mladí lidé s e-cigaretou v ruce. Firma sice vybírala herce do 30 let, důsledně ale dbala na to, aby jim bylo více než 21 a nepropagovala tak e-cigaretu mezi mladistvými, pro něž mohla být atraktivní už jen kvůli výběru z několika příchutí.

Krátce po uvedení do prodeje v červnu 2015 ale firma zjistila, že právě mladistvé jejich reklama zasáhla nejvíce. Na sociálních sítích se začaly množit fotografie a videa teenagerů používajících cigaretu ve tvaru USB disku, z názvu Juul se dokonce stalo sloveso. Mladí náhle nekouřili, "nevapovali", ale "juulovali". E-cigareta firmy se stala symbol a ze společnosti se také díky tomu stala jednička na trhu. Celkem kontroluje asi 72 procent všech obchodů s elektronickými cigaretami.

Sami nezletilí si e-cigaretu pořídit nemohli, to jim americké zákony do dovršení 18 let neumožňují. Nedělalo jim ale problém nakupovat online, případně najít někoho, kdo si přístroj objedná za ně. A tak někteří zákazníci kupovali klidně i 10 a více kusů, přičemž bylo zřejmé, že takové množství sami nikdy nevyužijí.

Firma, která mezitím změnila název na Juul Labs, reagovala upravením reklamních spotů. Na přelomu let 2016 a 2017 se rozhodla, že bude do spotů důsledně najímat herce starší 35 let. Cílit chtěla na dospělou klientelu, nikoli si vychovávat zákazníky už od škol, jak jí předhazovali mnozí kritici. Ti tvrdili, že společnost láká teenagery příchutěmi s atraktivními názvy. I ty tedy Juul zjednodušil, respektive je udělal fádnější. Marketing také ubral na barevnosti kampaní.

Přesto Juul zůstal trnem v oku americkým federálním úřadům. Scott Gottlieb, šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), prohlásil, že ve Spojených státech jsou více než dva miliony středoškoláků, kteří používají elektronické cigarety. Úřad začal firmu vyšetřovat, zda na mladistvé necílila úmyslně. To Juul popírá.

Dokažte, že neprodáváte e-cigarety dětem, jinak je zakážeme

O co jde? Mezi odborníky sice panuje shoda, že elektronické cigarety jsou méně škodlivé než klasické tabákové, jelikož z nich nevzniká kouř s toxickými látkami způsobujícími například rakovinu, obsahují ale nikotin, což je činí návykovými. „Vyvíjející se adolescentův mozek je zvláště náchylný k závislosti,“ konstatuje FDA v prohlášení.

Úřad dlouhodobě přemýšlí, jak trh s e-cigaretami zkrotit. Nyní se odhodlal k radikálnímu kroku. Pohrozil, že pokud výrobci jako Juul nedoloží, že se jejich zboží nedostává do rukou mladistvým, zváží okamžitý zákaz prodeje elektronických cigaret s příchutí.

„Nemůžeme připustit, aby se celá další generace stala závislou na nikotinu,“ prohlásil Gottlieb, jenž dodal, že používání e-cigaret mezi mladými dosáhlo epidemických rozměrů. „Musíme proto uzpůsobit některé aspekty naší obecné strategie, abychom čelili tomuto opravdovému a aktuálnímu nebezpečí.“

Pro výrobce e-cigaret by to přitom znamenalo zásadní problém. V poslední době se jim dařilo získávat uživatele, kteří k šetrnější elektronické cigaretě přecházeli od tabáku. I proto velké tabákové společnosti a konkurenti tažení proti Juul Labs vesměs obhajují.

„Elektronické cigarety jsou konkurencí klasických cigaret, čehož je důkazem, že po tomto oznámení ve Spojených státech vzrostla cena akcií tabákového průmyslu o sedm procent,“ komentovala úmysl FDA pro INFO.CZ Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1.LF UK a VFN Praha. Podle ní omezování e-cigaret nebo jejich zákaz není dobrým nápadem.

E-cigarety reguluje řada zemí. V Indii se bojí nárůstu kuřáků

Přesto zákaz řada zemí zvažuje nebo zavádí. Například Izrael v srpnu zatrhl dovoz a prodej e-cigaret konkrétně od Juul Labs s odvoláním na vysoké koncentrace nikotinu, které podle tamního ministerstva zdravotnictví představují riziko pro veřejné zdraví. Zákazy jsou běžné v arabských zemích, "vapování" či dovoz zboží nedovoluje třeba Bahrajn nebo Katar. Podobně postupuje Brazílie a roku 2010 se e-cigarety obsahující nikotin nesmí prodávat ani v Japonsku. Na Filipínách se trestá dokonce samo kouření e-cigarety.

Horká debata o zákazu elektronických cigaret běží v Indii. Druhá nejlidnatější země zatím jejich dovoz a prodej nijak centrálně neomezuje. Zákaz ale platí na úrovni některých států, mezi něž patří třeba Džammú a Kašmír, Pandžáb nebo Karnátaka. Ministerstvo zdravotnictví a rodiny ale po regulaci volá. Podle jeho představ by nesměla e-cigarety prodávat žádná místní firma a zakázaný by byl i import boží nebo reklamy na jakékoli elektronické systémy obsahující nikotin.

Indie je zemí s druhým největším počtem aktivních kuřáků na světě hned po Číně. Kouří tam 106 milionů dospělý. Úřady se obávají, že elektronické cigarety mohou toto číslo ještě zvýšit, jelikož mladí, kteří získají návyk na e-cigaretě, postupně přejdou k běžnému tabáku. „Zatím se ale nepotvrdilo, že by lidé přecházeli od elektronických cigaret k běžným,“ komentovala Králíková.

Jak moc e-cigarety pomáhají kuřákům s odvykáním?

Soumrak e-cigaret ale zřejmě na pořadu dne nebude. Například v Česku se na ně nevztahuje ani zákaz kouření v restauracích a v Evropě se regulace, pokud už nějaká vůbec existuje, vztahuje spíše na samotné uživatele.

Ve Velké Británii jsou e-cigarety populární i jako nástroj pomáhající kuřákům s odvykáním. Americký FDA sice tvrdí, že má jen omezené důkazy o prospěšném vlivu e-cigaret na kuřáky toužící přestat, podle studie britské vládní agentury Public Health Services však ve Spojeném království každý rok přestane s pomocí elektronických náhražek kouřit zhruba 20 tisíc lidí.

„Elektronické cigarety pomáhají lidem s odvykáním, ale musíme vědět jaké. Existují tři generace. Ta první ještě moc účinná nebyla. Ale ta třetí má jiný systém zahřívání, nikotin se vstřebává rychleji a efekt už je u ní viditelný,“ vysvětluje Králíková.

FDA chce, aby důkazy o prospěšnosti e-cigaret dodali přímo výrobci. Čas jim na to dal do roku 2022. Gottlieb chce v rámci ochrany uživatelů také prosadit, aby americké společnosti musely snížit hodnoty nikotinu v náplních.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud