Spalniček o polovinu přibylo, varuje WHO. Prohráváme i kvůli lžím antivakcinačního hnutí | info.cz

Články odjinud

Spalniček o polovinu přibylo, varuje WHO. Prohráváme i kvůli lžím antivakcinačního hnutí

Počet známých případů spalniček vzrostl v loňském roce podle předběžných údajů přibližně o 50 procent. Podle Světové zdravotnické organizace za tímto trendem stojí i takzvané „anti-wax“ hnutí, které – mnohdy za použití nesmyslů – brojí proti očkování a spojuje ho například s výskytem autismu. WHO proto varuje, že jsme v úsilí o předcházení nemoci tak trochu zařadili zpátečku.

Předběžné údaje WHO ukazují, že spalničky se ve větší míře objevují celosvětově a nevyhýbají se ani bohatším zemím, kde historicky dosahuje pročkovanost populace poměrně vysoké úrovně.

„Podle našich dat došlo k nárůstu počtu případů spalniček. A to ve všech regionech,“ konstatuje ředitelka WHO Katherine O'Brienová, která má na starosti právě problematiku vakcinace. O'Brienová navíc poukázala na fakt, že pacienti obecně nahlašují jen asi desetinu případů. Problém je tak ve skutečnosti ještě mnohem závažnější.

Aktuální čísla to dobře ilustrují. Země mají do dubna čas, aby dodaly WHO údaje za loňský rok. Už teď ale organizace na základě neúplných dat eviduje 229 tisíc případů v porovnání se 170 tisíci za rok 2017. V roce 2018 spalničky způsobily podle odhadů WHO na 136 tisíc úmrtí.

>>> Půr: Zakažme neočkovaným dětem vstup do škol <<<

Až do roku 2016 přitom počet nakažených soustavně klesal, opačný trend nastal až o rok později. Vysoce nakažlivé onemocnění může provázet nejen horečka, ale také závažný průjem, pneumonie nebo ztráta zraku.

Nejvýraznější ohniska odhalila organizace podle serveru Guardian na Ukrajině, Madagaskaru, v Kongu, Čadu a v Sieře Leone. Jen na Madagaskaru bylo od října 2018 do poloviny letošního února nahlášeno přes 66 tisíc případů a 922 úmrtí.

V chudších nebo konfliktem zasažených oblastech je problém s dostatkem očkovací látky, ta ale nechybí ve vyspělých zemích. Zde je příčinou spíš rozmach hnutí, která o vakcíně šíří dezinformace. A to zejména na sociálních sítích. Dostatečně vysoká proočkovanost populace je přitom zásadním faktorem.

Spalničky. Jak jim předcházet, jak je poznat a léčit? Vše podstatné o spalničkách na jednom místě>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud