Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělsko je nové Řecko. Do země připlouvá třikrát víc migrantů než loni, vyloďují se vedle turistů na pláži

Španělsko je nové Řecko. Do země připlouvá třikrát víc migrantů než loni, vyloďují se vedle turistů na pláži

Ještě před rokem mířily desetisíce migrantů na řecké ostrovy, dohoda Evropské unie s Tureckem ale běžence přinutila změnit své trasy, na což doplatila hlavně Itálie. V posledních měsících však stále větší počet člunů s migranty připlouvá také ke španělským břehům. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do země od začátku roku dorazilo třikrát víc migrantů než loni ve stejnou dobu. Španělsko by tak už letos mohlo v počtu připlouvajících migrantů předčit Řecko.

„Je možné, že Španělsko tento rok překoná Řecko,“ uvedl podle BBC mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Joel Millman. „Pokud ano, bude to velká změna,“ dodává.

Podle čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do země během letošního roku dorazilo 11 849, z toho 8 385 po moři. Za všech dvanáct měsíců loňského roku to přitom bylo 13 246 lidí. Španělsko je cílovou destinací především pro obyvatele západoafrických zemí, jako je Senegal, Gambie, Guinea nebo Pobřeží Slonoviny.

Symbolem zvyšujícího se počtu běženců připlouvajících ke španělským břehům se ve středu stalo video, kdy turisty procházející se na pláži Playa de los Alemanes u městečka Zahara de los Atunes šokoval člun narvaný běženci, kteří připluli přes Gibraltarský průliv.

„Předpokládáme, že některé ze změn jsou způsobeny skutečností, že je cesta do Španělska považována za bezpečnou cestu k pobřežím přes Maroko,“ vysvětluje Millman.

A zatímco Španělsko je pro běžence stále atraktivnější, migrace do Řecka je díky dohodě Evropské unie s Tureckem na ústupu – během letošního roku do země dorazilo 13 748 lidí, za celý loňský rok to přitom bylo 176 906 lidí. Španělsko je však stále daleko za Itálií, kam během letošního roku dorazilo 96 861 lidí. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1