Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělsko má svého hrdinu. Policista sám zneškodnil čtyři teroristy při útoku v Cambrils

Španělsko má svého hrdinu. Policista sám zneškodnil čtyři teroristy při útoku v Cambrils

Nejmenovaný španělský policista prokázal notnou dávku odvahy a duchapřítomnosti, když se pětice teroristů v noci na pátek snažila ve městě Cambrils, které leží asi 120 km od Barcelony, autem zabíjet chodce. Policista utnul útok hned v počátku, když sám zastřelil čtyři teroristy. Zabránil tak zřejmě mnohem větší tragédii.  

Policisté zrovna prováděli rutinní kontrolu u kruhového objezdu ve městě Cambrils, když se náhle přiřítilo Audi A3. Srazilo čtyři chodce a pak narazilo do policejního auta a převrátilo se na střechu. Jeden z policistů si při srážce zlomil holeň a rozrazil hlavu.

Z auta dle listu La Vanguardia vyskákala pětice teroristů. Byli ozbrojení noži a mačetami a na sobě měli vesty s výbušninami. Později se ukázalo, že to byly jen atrapy.

Další útok už ale nestihli. Podle listu La Vanguardia je zastavil jeden policista, který sám čtyři útočníky zastřelil na místě. Pátý se dal na útěk, během něhož stačil pořezat v obličeji jednu ženu, která v pátek ráno zraněním podlehla. Jiný policista ho zastřelil v nedalekém parku.

„Zabít čtyři lidi, i když jste profesionál, není lehké strávit,“ okomentoval počin svého podřízeného na tiskové konferenci šéf katalánské policie Josep Luis Trapero. Policista dostal psychologickou pomoc. 

Útok v Cambrils se odehrál jen pár hodin po teroristickém útoku v Barceloně, kde útočník dodávkou zabil třináct lidí a více než sto zranil. Policisté zadrželi čtyři muže. Hlavního podezřelého – 17letého Moussu Oukabira – policie zastřelila právě v Cambrils. Zatím ale není jistě, že právě on řídil na bulváru La Rambla smrtící dodávku. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1