Španělsko má zjednat pořádek ve Středomoří. Zachraňovat migranty umíme, boj s pašeráky ale pokulhává | info.cz

Články odjinud

Španělsko má zjednat pořádek ve Středomoří. Zachraňovat migranty umíme, boj s pašeráky ale pokulhává

Španělsko převezme od Itálie velení nad operací Sophia, kterou vede Evropská unie ve Středomoří proti pašerákům lidí. Předávací ceremoniál se podle agentury ANSA uskuteční dnes dopoledne na námořní základně Taranto v jižní Itálii.

Španělsko povede námořní operace z paluby lodi Cantabria pod vedením kontradmirála Javiera Morena Susanna. Členské státy EU na operaci Sophia vyčlenily 11 lodí a šest letadel, uvedla agentura ANSA. Podle agentury EFE bylo od zahájení operace zatčeno přes 100 osob podezřelých z pašeráctví lidí a zachráněno kolem 40.000 migrantů.

Původním plánem operace Sophia bylo rozvrátit obchodní model pašeráků. S pátracími a záchrannými akcemi se počítalo jen na okraj. Mandát operace byl později rozšířen na uplatňování zbrojního embarga OSN na volném moři u pobřeží Libye a výcvik libyjské pobřežní stráže.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň autor: INFO.cz

"Co se týče záchrany lidských životů, Sophia funguje skvěle," řekl švýcarské agentuře SDA ředitel římského Institutu globálních studií Nicola Pedde. Naznačil tím, že původní poslání, boj proti pašerákům, pokulhává.

Kritici operace uvádějí, že pašeráci v jejím důsledku vypravují lidi na moře snáze a levněji. Místo dražších lodí ze dřeva či laminátu začali používat levné gumové čluny, přičemž počítají s tím, že lodě EU či humanitárních organizací osazenstvo chatrných člunů zachrání.

Podle britského odborníka na oblast obrany a bezpečnosti Petera Robertse jsou užívaná plavidla i letadla sofistikovaná. Letadla navržená k pátrání po jaderných ponorkách v severním Atlantiku tak hledají "malé gumové čluny u libyjského pobřeží". Roberts to pokládá za plýtvání zdroji.

Topícího se migranta musíme zachránit. Evropa se oplotila a teď se diví, říká člen Lékařů bez hranic autor: INFO.cz

Co se týče výcviku libyjské pobřežní stráže, kritici tvrdí, že EU si neuvědomuje její provázanost s milicemi, které se na pašování lidí podílejí, a může tak pašerákům nevědomky nahrávat.

S libyjskou pobřežní stráží začala také spolupracovat Itálie, která regulovala činnost humanitárních organizací podílejících se na pátracích a záchranných akcích ve Středomoří.

Zvýšená aktivita libyjských pobřežních hlídek je podle agentury Frontex jedním z důvodů snížení počtu migrantů do Itálie minulý měsíc. Ten se v červenci snížil o 57 procent ve srovnání s červnem. Jako další příčiny uvádí Frontex zhoršení povětrnostních podmínek a ozbrojené střety znesvářených milicí u libyjského města Sabráta, které je hlavním "nástupištěm" uprchlíků mířících do Evropy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud